Czy każda nieruchomość ma księgę wieczystą?

Zdecydowana większość nieruchomości w Polsce posiada księgi wieczyste. Istnienie księgi wieczystej jest bardzo ważne zwłaszcza dla osoby nabywającej daną nieruchomość. Może ona sprawdzić w niej stan prawny mieszkania czy innego lokalu. Jednak czy na pewno każda nieruchomość dostępna na rynku posiada swoją własną księgę wieczystą? Okazuje się, że zdarzają się wyjątki do tej reguły.

Znaczenie księgi wieczystej

Dlaczego dokument, o którym mowa jest tak ważny? Rzecz w tym, iż jest on ostatecznym wyznacznikiem tego, kto w danej chwili jest właścicielem nieruchomości. Wpis do księgi przesądza o przeniesieniu własności. Tym samym, zwykle dopiero po wpisaniu naszego nazwiska do księgi zyskujemy pewność, że właśnie staliśmy się właścicielami zakupionej nieruchomości.

Ponadto przed dopięciem transakcji zawsze warto sprawdzić, czy sprzedający ma prawo do handlu daną nieruchomością. Chodzi o to, czy jest właścicielem lokalu, a jeśli tak, to czy przypadkiem nieruchomość nie ma jakiś współwłaścicieli. Zweryfikować można to w bardzo prosty sposób, zaglądając właśnie do księgi wieczystej.

Czy każda nieruchomość ma księgę wieczystą?

Nieruchomości bez księgi wieczystej

Niektóre nieruchomości nie posiadają księgi wieczystej. Co więcej, można nimi handlować bez konieczności zakładania księgi. Tak jest z lokalami spółdzielczymi, do których ich lokatorzy mają prawo własnościowe. W takim przypadku wystarczy zaświadczenie ze spółdzielni, aby notariusz mógł wykonać powierzone mu czynności. 

Inny rodzaj nieruchomości bez księgi wieczystej stanowią bardzo stare, opuszczone domy. Na terenie Polski wciąż jest wiele domów, którymi od lat nikt się nie zajmuje. Jeśli pojawi się właściciel takiego domu, który zapragnie go sprzedać, będzie musiał założyć księgę wieczystą. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wizytą u notariusza, jednak wizyta ta to ostatni moment na dopełnienie formalności. Bez tego nie ma mowy o przeniesieniu własności na nabywcę. W sytuacji, gdy nieruchomość nie posiada księgi wieczystej, dla własnego bezpieczeństwa i przyspieszenia procesu sprzedaży warto nawiązać współpracę z agentem nieruchomości.