Odwrócona hipoteka – zalety i wady

Jak na razie odwrócona hipoteka to termin, który w Polsce mało komu jest znany. Wynika to po części z tego, że polskie prawo tylko częściowo reguluje umowy o odwróconej hipotece. Okazuje się natomiast, że jest to często bardzo dobre rozwiązanie dla osób starszych, które chciałyby otrzymywać wyższą emeryturę. Poniżej wyjaśniamy na czym polega odwrócenie hipoteki oraz jakie zalety i wady ma to rozwiązanie.

Odwrócona hipoteka – sprzedaż mieszkania na raty

Dzisiaj większość nabywców mieszkań kupując je, zaciąga tzw. kredyt hipoteczny. Hipoteka oznacza zabezpieczenie kredytu w postaci mieszkania. Nabywca nieruchomości regularnie płaci raty kredytu do banku, jednak gdyby tego nie zrobił, instytucja bankowa może zająć jego lokal. W przypadku odwróconej hipoteki to bank wypłaca regularne raty, które niejako są rozłożoną w czasie zapłatą za mieszkanie. Właściciel mieszkania zgadza się bowiem na to, aby po jego śmierci to bank przejął nieruchomość. Warto zaznaczyć, że umowę odwróconej hipoteki podpisują nie tylko banki, ale również firmy prywatne, na przykład fundusze.

Zalety odwróconej hipoteki

Niewątpliwie umowa odwróconej hipoteki ma swoje zalety. Przede wszystkim, dzięki niej znacząco wzrasta emerytura właściciela danego mieszkania. Jednocześnie w zasadzie niczego on nie traci, ponieważ mieszkanie należy do niego aż do śmierci. Na odwróconej hipotece najbardziej mogą oczywiście skorzystać właściciele dużych mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach. Generalnie im wyższa wartość mieszkania, tym wyższy dodatek do emerytury od banku czy funduszu.

Wady odwróconej hipoteki

Niewątpliwie decyzja o podpisaniu umowy odwróconej hipoteki nie zawsze musi się okazać trafna. Na tę opcję decydują się najczęściej osoby samotne, które nie mają komu przepisać własności. Czasami jednak sytuacja się zmienia, gdyż na przykład odnajduje się jakiś krewny, któremu można by było przepisać mieszkanie. Jednak może być już na to za późno ze względu na odwróconą hipotekę. Ponadto, dodatek do emerytury wypłacany jest tylko przez określony w umowie czas. Jeśli emeryt żyje dłużej, w pewnym momencie jego emerytura zostanie pomniejszona, co może się stać mocno odczuwalne.

Odwrócona hipoteka – zalety i wady