W dzisiejszych czasach osoby marzące o posiadaniu własnego domu z ogródkiem, niestety zmuszeni są do skorzystania z oferty banków w zakresie pozyskania środków finansowych. Młodzi ludzie nie posiadają wystarczającej ilości oszczędności, które pozwolą na realizację największych marzeń. Jednak kredyty hipoteczne wymagają szczegółowego zapoznania się z kilkoma podstawowymi pojęciami jak na przykład bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości. Odpowiednia znajomość terminów jest naprawdę bardzo ważna i może mieć wpływ na całą przyszłość.
Bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości - co kryje się pod tym pojęciem?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, co oznacza ten dość popularny zwrot. Bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości została szczegółowo wyjaśniona w przepisach ustawy o bankach hipotecznych oraz listach zastawnych. Na podstawie niej oceniane jest ryzyko związane z nieruchomością, którą mogą być np. mieszkania od dewelopera w Białymstoku, które stanowi zabezpieczenie udzielonych przez bank środków finansowych.
Jak łatwo zaobserwować, bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości w jasny sposób odzwierciedla poziom ryzyka. Wyróżnia się dwa sposoby jej ustalania, a mianowicie samodzielna wycena stworzona przez bank lub powołanie majątkowego rzeczoznawcy, który na podstawie wielu czynników dokona wyceny nieruchomości. Wbrew pozorom to pojęcie odgrywa bardzo ważną rolę w całym procesie kredytowym, w związku z tym konieczne jest jego odpowiednie przyswojenie.
Bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości - kto powinien ją ustalić?
Wbrew pozorom decyzja o skorzystaniu z kredytu hipotecznego jest bardzo poważna i wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy sytuacji finansowej. To skomplikowany proces, który wiąże się z koniecznością przeprowadzenia wielu wycen. Bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości powinna zostać ustalona przez bank przy zastosowaniu jednej z dwóch najpopularniejszych metod. Cały proces wymaga ogromnej ostrożności oraz staranności. Odpowiednio ustalona bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości to dobre rozwiązanie zarówno dla inwestora, jak i instytucji kredytowej, która będzie udzielać nam pożyczki. Bez obaw ten proces spotyka każdego, kto składa wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego.