Dotychczas większość państwowych programów mieszkaniowych polegało na dotacjach dla osób, które chciały nabyć własny lokal. Fundusz Mieszkań na Wynajem to nowe rozwiązanie, które polega na wsparciu dla tych, którzy zamiast kupować, wolą wynająć lokal na dłuższy okres. Jednak czy rzeczywiście założenia programu zostały zrealizowane? Na czym tak naprawdę polega działanie Funduszu?
Czym jest Fundusz Mieszkań na Wynajem?
W 2015 roku został powołany państwowy Fundusz Mieszkań na Wynajem. Jego założeniem była budowa lub zakup od deweloperów dużej liczby mieszkań, które następnie miały być wynajmowane w cenach niższych od cen rynkowych. Warto jednak podkreślić, że nie jest to program socjalny, ponieważ aby wziąć udział w programie trzeba spełniać kryteria dochodowe. Innymi słowy, trzeba mieć odpowiednio wysoki dochód, aby w ogóle zostać dopuszczonym do programu.
Ostatecznie udało się wprowadzić do programu jedynie kilkanaście procent z planowanej liczby mieszkań. Natomiast ceny wynajmu często są wyższe od rynkowych, choć zdarzają się również okazje. W rzeczywistości zatem nie do końca udało się zrealizować plany.
Czy oznacza to jednak, że nie warto interesować się mieszkaniami oferowanymi przez Fundusz? Bez wątpienia skorzystanie z projektu ma swoje zalety. Mieszkania są wykonane w wysokim standardzie oraz w pełni wyposażone. Ponadto znajdują się w nowym budownictwie, w atrakcyjnych lokalizacjach. Co więcej, najemca ma pewność stałości opłat przez cały okres najmu.
Jak zapisać się do programu?
Chcąc wynająć mieszkanie poprzez Fundusz Mieszkań na Wynajem, trzeba przejść przez kilka etapów. Na stronie Funduszu należy odnaleźć interesujący nas lokal, a następnie skontaktować się z jego opiekunem. Po zapoznaniu się z warunkami najmu, potencjalny najemca zobowiązany jest przedstawić dowód swoich dochodów, zaświadczenie o braku lub wysokości stałych zobowiązań oraz zgodę na weryfikację w BIG - Biurze Informacji Gospodarczej. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, można podpisać umowę i odebrać klucze do mieszkania.