Mieszkania bezczynszowe — czy warto?

Mieszkania bezczynszowe to mieszkania, które nie posiadają administratora i są niejako pełną własnością ich właścicieli, którzy samodzielnie decydują o losie nieruchomości. W takich mieszkaniach nie będziemy płacili czynszu, co jest magnesem dla nowych właścicieli. Czy jednak mieszkanie bezczynszowe są tak korzystne i czy warto wybrać właśnie takie rozwiązanie? Odpowiedź przedstawiamy poniżej.

Mieszkania bezczynszowe — czy warto?

Plusy mieszkań bezczynszowych

Zdecydowanie największym plusem mieszkania bezczynszowego np. w bloku jest brak czynszu, opłat administracyjnych oraz np. składek remontowych i tych dotyczących zarządzania nieruchomością. Dzięki temu nie płacimy miesięcznie ok. kilkuset złotych, nie opłacamy działania administracji oraz funduszu remontowego.

Minusy mieszkań bezczynszowych

Mieszkanie bezczynszowe posiada jednak pewne minusy. Posiadając je, musimy samodzielnie dbać o stan techniczny mieszkania, zarządzać powierzchniami wspólnymi np. z sąsiadami oraz we własnym zakresie dbać o odprowadzenie nieczystości, wywóz śmieci, utrzymanie terenu wokół nieruchomości i wszystkie sprawy bieżące. Płacić za nie będziemy z “własnego portfela”.

Czy warto?

Ostateczna odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ale zdecydowanie nie ma jednego najlepszego rozwiązania. Obie opcje będą wymagały od nas w długim okresie czasu przeznaczenia konkretnej sumy na utrzymanie i jest to tylko kwestia formy. Przy mieszkaniach bezczynszowych będziemy mogli wykonać również wszystkie wymagane prace prywatnie i np. próbować wykonać je oszczędniej czy taniej niż administrator, co może dawać pewne zyski nawet w długim okresie. Jeśli jednak nie chcemy samodzielnie martwić się o stan budynku i mieszkania, dobrym pomysłem będzie wybór mieszkania, które ma zapewnioną “opiekę” w postaci administracji w zamian za miesięczne opłaty.

Mieszkanie bezczynszowe daje zatem możliwość samodzielnego utrzymywania nieruchomości według własnego pomysłu w ogólnej cenie nieco niższej, ale większym nakładem pracy. Jest to pewnego rodzaju plusem — nawet finansowym, ale nie daje wyraźnej przewagi nad wyborem mieszkania czynszowego.