Umowa o dzieło, a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny przy zakupie mieszkanie to niestety częsta konieczność i jedyna szansa dla wielu osób na własne M. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy osoba chcąca wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie, pracuje z różnych względów na umowie o dzieło — co jest w niektórych zawodach sytuacją powszechną. Czy zatem wzięcie kredytu z umową o dzieło jest możliwe i jak ma się ona do decyzji banku? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Umowa o dzieło, a kredyt hipoteczny

Mit - Z umową dzieło nie można dostać kredytu hipotecznego

Aby odpowiedzieć na to pytanie, na początku należy zdementować mit funkcjonujący w naszym społeczeństwie, że kredytu mieszkaniowego nie możemy otrzymać, pracując na umowie o dzieło. Sytuacja taka jest możliwa, a świadczy o tym wiele osób, które skorzystały z takiej możliwości i wiele banków, które dopuszczają złożenie takiego wniosku oraz jego rozpatrzenie. Jest to sytuacja mniej komfortowa, ale praca na umowie o dzieło nie uniemożliwia jednoznacznie otrzymania takiego kredytu.

Jak z umową o dzieło otrzymuje się kredyt hipoteczny

Obecnie banki rozpatrują wnioski kredytowe na podstawie wielu czynników. Rodzaj umowy jest jednym z ważniejszych, ale nie jest jedynym i decydującym. Banki biorą również pod uwagę wysokość zarobków oraz ich ciągłość i to jest głównym czynnikiem, dla którego możemy otrzymać kredyt hipoteczny przy umowie o dzieło. Bank dokładnie zbada długość pracy, jej ciągłość oraz wysokość pensji. Dla banków ważne jest to, aby osoba biorąca kredyt mogła pochwalić się wieloletnią pracą w jednej firmie czy ciągłością zatrudnienia przy umowie o dzieło, gdyż to jest zapewnieniem otrzymywania regularnej pensji.

Kredyt z umową o dzieło — Tak to możliwe, ale nie takie proste!

Podsumowując temat, pracując na umowie o dzieło, otrzymanie kredytu hipotecznego jest możliwe. Aby jednak go otrzymać, musimy udokumentować dokładnie naszą sytuację zawodową, która będzie dobra i nie możemy posiadać innych negatywnych elementów w naszym wniosku takich jak słaby BIK, niskie zarobki czy opóźnienia w spłacie innych zobowiązań. W takiej opcji przeważnie nie otrzymamy kredytu. Pracując na umowie o dzieło, powinniśmy dla banku prezentować się wiarygodnie i korzystnie a naszym jedynym “problemem” powinna być umowa o dzieło, jeśli chcemy otrzymać kredyt hipoteczny.