Popraw swoją ocenę w BIK i kup mieszkanie!

Planując kupno mieszkania, chcemy przygotować się do niego jak najlepiej. Jednym z takich elementów jest poprawa i uporządkowanie swojej sytuacji finansowej. Jeśli zatem chcemy osiągnąć jak najwyższą propozycję kredytu mieszkaniowego, warto poprawić swoją ocenę w BIK - w bazie która jest jednym z kilku czynników decydujących o ofercie banku.

Popraw swoją ocenę w BIK i kup mieszkanie!

Uregulowane zadłużeń

Pierwszym sposobem na poprawienie swojej sytuacji w BIKu jest spłacenie zaległości. Jeśli posiadamy zobowiązanie przeterminowane o więcej niż 30 dni, możemy zostać umieszczeni w tej bazie jako dłużnicy. Warto zatem spłaci ćwszystkie zaległości i nie figurować w takim charakterze w BIKu.

Spłata obecnych zobowiązań

Kolejnym sposobem na poprawienie swojej sytuacji w Biurze Informacji Kredytowej jest spłacenie swoich obecnych zobowiązań. Im mniej ich posiadamy, tym lepiej dla nas. Warto zatem zamknąć karty kredytowe oraz otwarte limity w koncie. Jeśli możemy dobrym pomysłem, jest też spłacenie końcówek pożyczek i kredytów, które aktualnie posiadamy. Każde zobowiązanie jest dla nas obciążeniem, więc warto je wyeliminować, starając się o kredyt mieszkaniowy.

Spłacenie terminowe rat

BIK to baza danych, która umieszcza również informacje pozytywne np. te o terminowym spłacaniu pewnych zobowiązań. Jeśli wiemy, że za jakiś czas będziemy starali się o kredyt mieszkaniowy, warto wziąć na raty np. sprzęt elektroniczny czy niski kredyt bankowy i po prostu go terminowo spłacić. Dzięki temu budujemy swoją wiarygodność finansową, a bank sprawdzając nas przy wniosku kredytowym, otrzyma informacje iż regularnie i na czas regulujemy swoje zobowiązania.

Porada: Cenną poradą, o której nie wie wiele osób, jest wysyłanie zapytań kredytowych w wielu bankach. Każde takie zapytanie obniża nasz scoring, czyli ocenę punktową, a tym samym nasz BIK. Jeśli więc chcemy poprawić BIK, nie powinniśmy masowo wysyłać zapytań kredytowych w wielu bankach a skupić się na kilku najbardziej prawdopodobnych.

BIK jest tylko jednym z kilku elementów, które decydują o naszej zdolności kredytowej, ale bardzo często ma spory wpływ na decyzje banku odnośnie nowego kredytu. Starając się o kredyt hipoteczny, zdecydowanie warto mieć dobry BIK.