Sprzedaż domu - jak sprzedać i nie stracić

Sprzedaż domu to dla każdego wielkie przeżycie. Mamy tendencję do przywiązywania się do miejsc, w których mieszkamy. Zatem jeśli już sprzedajemy swój dom, chcemy uzyskać za niego jak najwyższą cenę. Jak sprzedać tego typu nieruchomość, aby nie stracić?

Przygotuj dom do sprzedaży

Pamiętaj, że jeśli chcesz sprzedać dom w dobrej cenie, musisz go odpowiednio przygotować. Przede wszystkim wykonaj kilka remontów, dzięki którym pozbędziesz się awarii obniżających wartość nieruchomości. Oczywiście nie muszą to być remonty generalne. Chodzi raczej o naprawę tego, co najłatwiej zauważyć. Pamiętaj, że niektóre uszkodzenia czy niesprawności mogą powodować obniżkę wartości domu wyższą niż koszt wykonania remontu. Bardzo ważne jest, aby zadbać o naprawę wszelkich elementów konstrukcji, które są widoczne. Ponadto niezwykle ważne jest sprawne funkcjonowanie wszystkich instalacji, gdyż potencjalni nabywcy niemal zawsze je sprawdzają.

Sprzedaż domu - jak sprzedać i nie stracić

Przygotowanie domu do sprzedaży to nie tylko naprawy. Bardzo ważne jest również wysprzątanie domu przed wizytą potencjalnych nabywców. Zadbaj o to, aby we wnętrzu było czysto i pachniało. Schowaj prywatne rzeczy, aby w domu nie było bałaganu. Należy zrobić tak, aby wnętrze prezentowało się uniwersalnie. W ten sposób potencjalnemu nabywcy łatwiej będzie sobie wyobrazić, w jaki sposób mógłby je urządzić. Nie zapominajmy również o ogrodzie i pozostałej przestrzeni przed domem. Zadbaj o to, aby również od zewnątrz nieruchomość prezentowała się doskonale. Skoś trawę, przytnij żywopłot, wystaw kwiaty.

Konsultacja z rzeczoznawcą

Żeby sprzedać dom w odpowiedniej cenie, trzeba wiedzieć, ile jest wart. Samodzielnie trudno dokładnie oszacować właściwą cenę. Oczywiście można porównać nieruchomość z podobnymi budynkami wystawionymi na sprzedaż w okolicy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy dom jest inny. Dlatego przyda się również indywidualna wycena przeprowadzona przez profesjonalnego rzeczoznawcę. Można go zatrudnić samodzielnie lub też poprzez agencję nieruchomości, która pomoże również w wielu innych kwestiach związanych ze sprzedażą domu.