300 mieszkań w ramach Mieszkania Plus

W połowie grudnia 2018 roku rozstrzygnęła się kwestia budowy nowych mieszkań w Toruniu, w ramach programu Mieszkanie Plus. W 2020 roku gotowych ma być 300 nowych lokali. Już w połowie bieżącego roku mają ruszyć prace budowlane, realizowane według projektu biura S.A.M.I. Architekci. Jest to marka dobrze znana w całym kraju, o czym świadczą realizacje projektów w różnych częściach Polski oraz liczne nagrody.

Czym jest program Mieszkanie plus?

Mieszkanie plus to głośny medialnie program rządowy, którego celem jest znaczne zwiększenie dostępności mieszkań, głównie poprzez obniżenie ich cen. Program został tak skonstruowany, aby ułatwiać inwestorom pozyskiwanie funduszy na realizacje projektów. Ponadto, zmiana przepisów sprawiła, iż grunty pod budowę stały się dostępniejsze. Istotne jest również, że mniej zamożni lokatorzy mogą liczyć na wsparcie w postaci państwowej dopłaty do czynszu. Co więcej, istnieje również opcja wynajmu mieszkania wybudowanego w ramach programu z opcją zakupu, przy czym opłaty za wynajem stanowią w takiej sytuacji część zapłaty za nabycie lokalu.

300 mieszkań w ramach Mieszkania Plus

Zmiany w prawie to nie jedyne, co ma do zaoferowania program Mieszkanie plus. W ramach programu powstał również Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, pełniący funkcję wehikułu inwestycyjnego. To właśnie na adres funduszu podmioty uprawnione wysyłają propozycje lokalizacji, w których mogłyby powstać nowe mieszkania. Zgłaszaniem lokalizacji zajmują się głównie samorządy, ale także spółki należące do Skarbu Państwa oraz różne prywatne podmioty. Całkowita liczba projektów to 406, co daje możliwość budowy ok. 117 tys. mieszkań o łącznej wartości 33 mld 693 mln złotych. Obecnie w realizacji znajduje się niespełna 10 tys. mieszkań, zostały już także oddane do użytku pierwsze lokale – m.in. w Jarocinie oraz Białej Podlaskiej.

Mieszkanie plus w Toruniu

Program Mieszkanie plus pojawił się również w Toruniu. Obecnie planowane jest rozpoczęcie budowy ok. 300 nowych mieszkań na powierzchni 15 tys. m kw. Powstanie tam osiem budynków, a każdy z nich będzie liczył cztery kondygnację. Dokładna lokalizacja osiedla to południowa część Wisły – obszar pomiędzy ulicami Władysława Andersa oraz Okólną. Jest to niezwykle interesująca okolica, gdyż przez teren, na którym znajdzie się osiedle, w przeszłości przechodziła słynna Droga Forteczna. Zapowiedziano już, że zostanie ona odzwierciedlona w posadzce na ścieżce, którą poruszać się będą mieszkańcy bloków.

300 mieszkań w ramach Mieszkania Plus

Projekt uwzględnia oczywiście tereny zielone, jak również infrastrukturę rekreacyjną dla dzieci i dorosłych. Nowe budynki w ramach Mieszkania plus powstają w miejscu dobrze skomunikowanym z resztą miasta. Mowa tu o połączeniu drogowym, które umożliwia szybki dojazd w każde miejsce miasta, zarówno samochodem, jak i którymś z autobusów odjeżdżających z pobliskiego przystanku.

Realizacją projektu w Toruniu zajmie się firma PFR Nieruchomości. Deweloper wyda na ten cel prawdopodobnie ok. 51 mln zł. Jeżeli chodzi o budowę, jej realizator zostanie wyłoniony w przetargu. Jak zaznacza wiceprezydent miasta, Zbigniew Rasielewski, preferowane są firmy budowlane z Torunia i okolic.