Dla wielu osób kredyt hipoteczny to jedyna szansa, aby kupić własne mieszkanie. Nie dziwi więc, że przyszli nabywcy niecierpliwie śledzą doniesienia na temat możliwych zmian dotyczących kredytów hipotecznych. Czy w 2020 roku powinniśmy się spodziewać jakiś istotnych zmian w tej kwestii? Czy kredyty mogą podrożeć, zatem lepiej się z nimi spieszyć? A może wręcz odwrotnie, przewidywane są spadki oprocentowania? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Co przygotują banki?
O tym, jakie będzie oprocentowanie kredytów hipotecznych, decydują przede wszystkim banki. Na ten moment jednak nic nie wskazuje na to, aby instytucje bankowe planowały podwyżki. Wydaje się, że nie ma szczególnego zagrożenia, aby banki miały podwyższyć stawki. Trudno odnaleźć jakiekolwiek oficjalne komunikaty w tej sprawie. Niemniej jednak nieoficjalne doniesienia są w tej kwestii jednoznaczne. Wiele wskazuje na to, że nie będzie nie tylko podwyżek, ale też obniżek. Wedle dostępnych obecnie informacji należy przewidywać, że oprocentowanie nakładane na kredyty hipoteczne przez banki pozostanie mniej więcej takie samo jak dzisiaj.
Dlaczego kredyt hipoteczny w 2020 może być droższy?
Co prawda banki prawdopodobnie nie podniosą oprocentowania, jednak może ono wrosnąć z innej przyczyny. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że zasadniczo na wysokość oprocentowania wpływają dwa czynniki. Pierwszy z nich to marża narzucana przez bank. Jednak jest jeszcze drugi czynnik, wspólny dla wszystkich kredytów hipotecznych, bez względu na to, który bank ich udziela. Mowa tutaj o zmiennej stawce bazowej – WIBOR. Jest to stawka regulowana rynkowo, przez zmiany wartości inflacji, rozwój gospodarczy i inne czynniki, którymi nie da się łatwo manipulować. Innymi słowy, WIBOR w dużej mierze pozostaje poza kontrolą. Jak przewidują ekonomiści, w 2020 roku wartość zmiennej stawki bazowej może wzrosnąć. Trudno powiedzieć, jak duży będzie to wzrost. Nie ma również pewności, czy faktycznie do niego dojdzie. Chcąc się zabezpieczyć przed ewentualnym wzrostem oprocentowania, można rozważyć zaciągnięcie kredytu ze stałym oprocentowaniem.