Kolory we wnętrzach a psychologia

O tym, że kolory wpływają na nasz nastrój i psychikę w ogóle, wiadomo nie od dziś. Część barw powoduje uspokojenie, inne wzmagają naszą aktywność lub budzą rozmaite pragnienia. Warto o tym pamiętać podczas wyboru kolorów mieszkania, gdyż w dużej mierze będzie to miało wpływ na to, jak czujemy się w swoich czterech ścianach.

Kolory neutralne

Takie kolory, jak czerń czy biel, uznawane są za neutralne. Wykorzystywane są one najczęściej jako tło dla bardziej wyrazistych barw, niemniej jednak same również wpływają na ludzką psychikę.

Czerń jest kolorem, który pozytywnie wpływa na kreatywność. Tym samym poleca się wykorzystanie go każdemu, kto organizuje w mieszkaniu biuro. Trzeba jednak pamiętać, iż czerń w nadmiarze przytłacza oraz wpływa na pogorszenie nastroju. Dlatego też nie powinno się urządzać w tym kolorze całego pomieszczenia. Podobnie jak czerń, za kolor uniwersalny uznawana jest również biel. Jest to barwa, która sprzyja pozbywaniu się stresu. Niemniej jednak również w tym przypadku należy raczej wykorzystać wraz z bielą również inne barwy. Rzez w tym, iż kolor ten intensyfikuje uczucia pustki i samotności, które przecież czasami mogą towarzyszyć każdemu.

Kolory we wnętrzach a psychologia

Barwy sprzyjające wyciszeniu

Najpopularniejszym kolorem, który bez wątpienia wycisza i ułatwia relaks, jest zieleń. Barwa ta sprzyja wypoczynkowi, jednak może też powodować senność. Tym samym, aby uniknąć zbytniego lenistwa, poleca się mieszanie zieleni z innymi kolorami. Dobre połączenia to między innymi zieleń-biel oraz zieleń-czerwień. Podobnie jak zieleń działa również błękit. Jest to kolejny żywy, ale jednocześnie uspokajający kolor. Ponadto, wykazano, że błękit ułatwia zasypianie i pomaga osobom, które trapią problemy ze snem. Niemniej jednak w nadmiarze może powodować smutek, zwłaszcza u osób, które mają skłonności do spadków nastroju.

Ożywcze kolory wnętrz

Pragnąc wprowadzić do pomieszczenia pozytywną energię, warto wykorzystać kolor żółty lub pomarańczowy. Są to barwy, które poprawiają nastrój i wpływają pobudzająco na organizm. Ważną cechą żółtego i pomarańczowego jest również pobudzenie zmysłów. Dzięki tego typu działaniu kolory te pomagają zachować koncentrację, z drugiej jednak strony mogą powodować irytację. Tym samym warto nieco tonować te barwy poprzez użycie kolorów uniwersalnych. Szczególnie dobrze sprawdzi się w tym przypadku czerń lub któryś z odcieni szarości. Niezwykle interesującą barwą jest również czerwień, która bez wątpienia także pobudza do działania. Ponadto, czerwień sprawia, iż jest nam cieplej. Barwa ta wykorzystywana jest także w jadalni oraz w kuchni, gdyż wyraźnie wzmaga apetyt. Należy jednak pamiętać, iż czerwone ściany mogą również mocno podnieść ciśnienie oraz wzmóc inne reakcje organizmu, charakterystyczne dla stanu wysokiego pobudzenia. Z tego powodu czerwień wywołuje też agresję.

Wybór odpowiednich barw mieszkania to nie tylko kwestia gustu i trendów. Warto również zastanowić się, jak kolory będą wpływały na domowników. Warto podkreślić, iż jak wykazano w powyższym tekście, najlepiej łączyć ze sobą co najmniej 2 kolory, oddziałujące na ludzką psychikę w odmienny sposób. Pozwoli to uniknąć popadania w skrajne nastroje.