Mimo że współwłasność nieruchomości w wielu przypadkach okazuje się niezwykle wygodnym rozwiązaniem, niekiedy po pewnym czasie obydwie strony decydują się na zrezygnowanie z tego typu opcji. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy współwłaściciele chcą uzyskać wyłączne prawo do zarządzania nieruchomością lub któraś ze stron chciałaby całkiem z niej zrezygnować. Warto jednak pamiętać o tym, że zniesienie współwłasności nieruchomości nie zawsze należy do łatwych procedur i w dużej mierze zależy od porozumienia obydwu stron. Z tego też powodu warto dowiedzieć się, jak przebiega cały proces i kiedy powinniśmy się na niego zdecydować.
Dwa sposoby na zniesienie współwłasności nieruchomości
Osoby, które decydują się na zrezygnowanie ze współwłasności nieruchomości, zazwyczaj mogą zdecydować się na drogę sądową lub na zawarcie między sobą umowy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że obydwie możliwości mają swoje zalety oraz wady. Kiedy zdecydujemy się na drogę sądową, musimy pamiętać o tym, że tego typu sprawy zazwyczaj trwają niezwykle długo. Możemy jednak mieć pewność, że sąd podzieli wszelkiego rodzaju koszty w sprawiedliwy sposób. Z tego też powodu tego typu rozwiązanie będzie godną uwagi propozycją dla osób, które nie są w stanie samodzielnie dojść do porozumienia.
Zawarcie wspólnej umowy pozwala z kolei na bardzo szybkie ustalenie własności. Dzięki temu możemy sprawnie spłacić drugą osobę i zarządzać nieruchomością samodzielnie. Mimo to powinniśmy pamiętać o tym, że tego typu umowa wymaga wizyty u notariusza i z tego powodu niekiedy wiąże się z większymi kosztami. Co więcej, podział nieruchomości lub zniesienie prawa do własności często wiąże się z dużymi emocjami, które sprawiają, że strony rzadko kiedy dochodzą do porozumienia.
Kiedy warto zdecydować się na zniesienie współwłasności nieruchomości?
Decydując się na zniesienie współwłasności nieruchomości, zazwyczaj zależy nam na tym, aby móc samodzielnie decydować o danym lokalu lub uzyskać zwrot wszelkich inwestycji. Warto jednak wiedzieć, że współwłasność nieruchomości często okazuje się bardzo wygodnym rozwiązaniem - w szczególności wtedy, gdy obydwie strony chcą angażować się w dbanie o dany lokal. Mimo to w przypadku często pojawiających się sporów lub rozbieżnych wizji dotyczących nieruchomości, łatwiejszym rozwiązaniem może okazać się zniesienie wspomnianej współwłasności.