Kupno mieszkania czy wynajem - co się bardziej opłaca?

Jeszcze co najmniej kilkanaście lat temu, panowała w społeczeństwie zgoda co do tego, że warto kupować mieszkania, a marzeniem niemal każdego było posiadanie własnej nieruchomości. Jednak dzisiaj ta mentalność nieco się zmienia. Coraz więcej osób rezygnuje z kupna mieszkania, decydując się na wynajem. Które rozwiązanie jest lepsze?

Koszty wynajmu i kupna mieszkania

Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, decydując, czy kupować czy wynajmować mieszkanie, jest porównanie kosztów generowanych przez oba rozwiązania. Okazuje się jednak, że nie jest wcale łatwo dokładnie określić koszty. Rzecz w tym, iż zarówno stawki za wynajem, jak i ceny sprzedaży mieszkań są zależne od wielu czynników, których nie można ustalić z wyprzedzeniem. Inflacja, stopy procentowe, ogólna sytuacja gospodarcza, a nawet polityczna mają wpływ na ceny wynajmu oraz oprocentowanie kredytów.

Zakładając, że na przestrzeni najbliższych kilkudziesięciu lat suma wpływu wszystkich czynników na ceny będzie podobna jak dzisiaj, nieco więcej będzie kosztował zakup nieruchomości na kredyt niż wynajem mieszkania. Różnice jednak są nieznaczne, natomiast całkowicie zacierają się w przypadku kupna mieszkania bez kredytu.

Rozkład kosztów i opłaty dodatkowe

W przypadku wynajmu, ponosimy stałe koszty w postaci comiesięcznego czynszu oraz opłaty za media. Nie ma jednak potrzeby uiszczania żadnej większej opłaty podczas podpisywania umowy najmu. Inaczej sytuacja wygląda podczas zakupu nieruchomości. Kupując nowe mieszkanie w Warszawie lub innym mieście na kredyt, musimy dysponować wkładem własnym w wysokości co najmniej 20% wartości nieruchomości. Tym samym już na starcie konieczne jest wyłożenie znacznych środków. Później natomiast każdego miesiąca jesteśmy zobowiązani do spłaty kredytu.

Właściciel mieszkania musi się również liczyć z opłatami dodatkowymi, które dotyczą przede wszystkim remontów. Zwykle wykonuje się je co najmniej co 5-7 lat, a koszty najczęściej przewyższają szacunkowe założenia. Dlatego też przed podjęciem decyzji warto dobrze się zastanowić, czy kupować mieszkanie czy może jednak lepiej wybrać wynajem.

Kupno mieszkania czy wynajem - co się bardziej opłaca?