Nieruchomości dla obcokrajowców (ekspatów)

Polska staje się coraz częściej wybieranym kierunkiem emigracji. Co istotne, przyjeżdżają nie tylko pracownicy fizyczni z biedniejszych krajów, ale również tak zwani ekspaci, czyli eksperci. Istotne jest, że wielu z nich przybywa z krajów należących do Unii Europejskiej, w których poziom życia nie odbiega od tego w Polsce lub w teorii jest nawet wyższy. Kim tak naprawdę są ekspaci i jakie znaczenie dla rynku nieruchomości ma ich rosnąca liczba?

Kim jest ekspat?

Mianem ekspata określa się osobę o określonej specjalizacji, która pracuje na stanowisku związanym z własnymi kompetencjami i doświadczeniem. Ekspat wyjeżdża ze swojego kraju, aby szukać lepszych możliwości zawodowych i finansowych zagranicą. Wyjazd może mieć charakter tymczasowy, jednak wielu ekspatów osiedla się w krajach, do których przyjeżdża. 

Nieruchomości dla obcokrajowców (ekspatów)

W Polsce większość ekspatów stanowią pracownicy z różnych krajów Unii Europejskiej, ze względu na brak granic oraz obowiązku uzyskania pozwolenia na pracę. Z tych samych przyczyn nie sposób określić, z których krajów przyjeżdża do Polski najwięcej ekspatów. Jeżeli chodzi o przybyszy z innych rejonów, zdecydowanie dominują obywatele Ukrainy. Nie brakuje w Polsce również fachowców z Indii. Przeciętny ekspat w Polsce ma ukończone 40 lat, niemniej pojawiają się także starsi i młodsi.

Wynajem i sprzedaż nieruchomości dla ekspata

Z każdym rokiem w Polsce pojawia się coraz więcej ekspatów, co nie pozostaje bez wpływu na rynek mieszkaniowy. Początkowo szukają oni najczęściej nieruchomości na wynajem, gdyż nie są pewni, czy zostaną w danym kraju na dłużej. Kto może zarobić na wynajmie nieruchomości ekspatom? Przede wszystkim posiadacze mieszkań wykonanych w wysokim standardzie, znajdujących się w centrum miasta. Lokalizacja jest bardzo ważna, gdyż przybysze z innych krajów przeważnie szukają nieruchomości właśnie w centrum.

Wielu ekspatów po pewnym czasie decyduje się osiedlić w Polsce. Rozglądają się wtedy za nieruchomościami na sprzedaż. Zwykle są już bardziej zaznajomieni z krajem i z miastem, w którym przebywają, przez co swobodnie czują się zarówno w centralnych częściach miejscowości, jak i na spokojnych obrzeżach. Istotny pozostaje dla nich jednak nadal wysoki standard nieruchomości.