Jaką lokalizację mieszkania wybrać?

Lokalizacja mieszkania to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów, jaki musimy wybrać podczas zakupu mieszkania. Jest ona szczególnie ważna, gdy szukamy mieszkania dla rodziny, gdyż musi spełnić kilka zadań. Jak zatem wybierać lokalizację mieszkania dla rodziny i na co zwrócić uwagę przy takim wyborze? Przydatne podpowiedzi i wskazówki przedstawiamy poniżej.

Jaką lokalizację mieszkania wybrać?

Lokalizacja dla rodziny

Pierwszymi elementami, jakie powinniśmy sprawdzić, szukając odpowiedniej lokalizacji dla naszej rodziny, jest obecność parków, placów zabaw i miejsc do spacerowania. Jest to ważny element, gdy często będziemy korzystać z tego typu miejsc, a dzieci będą miały gdzie przebywać “po szkole”. Warto również poznać opinie o bezpieczeństwie danej dzielnicy lub lokalizacji. Cenną podpowiedzią jest sprawdzenie jej osobiście np. w porze popołudniowej. Przekonamy się wtedy czy w danym miejscu również mieszkają inne rodziny. Kolejna korzystną wskazówką jest też odwiedzenie miejsca, w którym planujemy zakup mieszkania po zmroku, aby przekonać się, czy po ulicach chodzi wiele osób oraz, czy lokalizacja nie jest “wymarła”.

Uniwersalne korzystne elementy lokalizacji

Wybierając lokalizację mieszkania, powinniśmy sprawdzić ją także pod uniwersalnym kątem. Warto sprawdzić zatem bariery architektoniczne oraz ogólną łatwość poruszania się najbliższej okolicy (np. tunele, kładki, autostrady itp.) Standardowo powinniśmy zwracać też uwagę na szkoły, przedszkola, apteki i przychodnie czy punktu handlowo usługowe. Jeśli zamierzamy korzystać z komunikacji miejskiej, musimy też przekonać się, czy istnieje dogodna komunikacja z innymi częściami miasta oraz jakiego rodzaju środki transportu są obecne w pobliżu nowego mieszkania. Jedną z najlepszych możliwości poznania danej okolicy jest rozmowa z mieszkańcami. Będziemy mogli poznać wtedy wiele opinii z różnych stron i poznać charakterystykę danego osiedla oraz wiele innych kwestii.

Sprawdź plany urbanistyczne!

Jednym z najczęstszych błędów, jaki jest popełniany przy doborze lokalizacji, jest ten związany z niesprawdzeniem planów urbanistycznych na najbliższe lata. Przed zakupem mieszkania powinniśmy poszukać informacji w internecie, w urzędzie czy u mieszkańców o tym, czy i jakie inwestycje są planowane. Dzięki temu dowiemy się np. o budowie nowej galerii handlowej lub też np. dużej fabryki.