O czym należy pamiętać, planując budowę domu?

Zanim na placu budowy pojawią się robotnicy, inwestor musi się mocno napracować, aby zadbać o szereg istotnych kwestii. Większość najważniejszych decyzji dotyczących budowy domu zapada bowiem zanim się ona rozpocznie. O czym trzeba pamiętać? Jakie czynności należy wykonać? Niewątpliwie dwa najważniejsze tematy to wybór działki i wybór projektu domu.

W poszukiwaniu działki

Pierwszą, podstawową czynnością jest znalezienie działki, na której postawimy nasz dom. Wybierzmy zatem lokalizację, w której będziemy szukali nieruchomości, następnie przejdźmy do przeglądania konkretnych działek na sprzedaż. Kiedy znajdziemy kilka interesujących nas działek, powinniśmy każdą z nich poddać odpowiedniej analizie. Ważne są takie kwestie jak: plan zagospodarowania przestrzennego na danym terenie, typ gruntu, pochylenie gruntu, dostępna infrastruktura (przychodnie, szkoły, sklepy itd.). Zwróćmy również uwagę na okolicę. Czy w sąsiedztwie znajdują się puste czy zagospodarowane działki? Obecność pustej działki wiąże się z zagrożeniem, że pewnego dnia powstanie na niej jakiś uciążliwy budynek.

Projekt domu

Jeśli wybraliśmy już działkę, możemy przejść do wyboru projektu domu. Większość inwestorów wybiera gotowe projekty, które kosztują zwykle kilka do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto pamiętać, że projekt musi być dostosowany do działki – jej rozmiaru, rodzaju gruntu itd. Czasami jednak istnieje możliwość dostosowania gotowego projektu domu pod wymagania danej działki. Można również zamówić indywidualny projekt, jednak jest to co najmniej kilkukrotnie większy wydatek.

Decydując jaki projekt domu wybierzemy, dobrze się zastanówmy. Jest wiele kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, z czego jedną z nich jest liczba pięter. Niektórzy preferują domy parterowe, gdyż dzięki temu mogą zrezygnować z niewygody wychodzenia po schodach. Niestety wybór takiego domu ma też swoją cenę. Przede wszystkim chodzi tutaj o ogrzewanie, które w domu parterowym generuje zdecydowanie wyższe koszty niż w domu piętrowym.

O czym należy pamiętać, planując budowę domu?