Najem okazjonalny - czym jest i co oznacza?

Wbrew pozorom wynajem mieszkania dla wielu właścicieli bywa powodem licznych zmartwień. Często obawiamy się, że najemcy nie będą uważali na znajdujące się w lokalu sprzęty lub będą zwlekali z wnoszeniem wszystkich opłat. Warto przy tym wspomnieć, że w niektórych przypadkach eksmisja lokatorów, którzy nie wywiązują się z zawartej umowy, jest niemożliwa. Wówczas właściciele miewają duże problemy z odzyskaniem dostępu do swojej własności, a wszelkiego rodzaju postępowania sądowe mogą ciągnąć się latami.

Warto o tym pamiętać, decydując się między innymi na mieszkania w Gdańsku - rynek pierwotny bywa szczególnie narażony na pojawienie się nieuczciwych lokatorów. Rozwiązaniem często okazuje się najem okazjonalny. 

Dlaczego warto zdecydować się na najem okazjonalny?

Najem okazjonalny przypomina zawarcie zwykłej umowy z tą różnicą, że najemca deklaruje, że w wypadku jej rozwiązania ma gdzie mieszkać. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że nasze mieszkanie zostanie zajęte, a lokatorzy mimo braku zapłaty za czynsz i wynajem, nie będą musieli się wyprowadzać. Warto przy tym wspomnieć, że najem okazjonalny znacznie ułatwia zabieganie o swoje prawa na drodze sądowej. Z tego też powodu ten rodzaj umowy cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które decydują się na zakup i wynajem mieszkania w Gdańsku - rynek pierwotny często wiąże się z większym ryzykiem wynajmu, dlatego też dla wielu osób najem okazjonalny to godne uwagi rozwiązanie.

Najem okazjonalny - czym jest i co oznacza?

Czy umowa o najem okazjonalny jest bardziej skomplikowana?

Właściciele mieszkań niekiedy obawiają się, że zawarcie umowy o najem okazjonalny okazuje się bardziej skomplikowane i wymaga większego zaangażowania ze strony wynajmującego. Warto jednak pamiętać, że w przypadku najmu okazjonalnego musimy jedynie zatroszczyć się o kilka dodatkowych formalności i spisanie stosowanych danych. Z kolei dzięki takiej umowie zyskujemy pewność, że w przypadku jakichkolwiek komplikacji bez żadnych problemów odzyskamy dostęp do lokalu. W ostatnich latach na tego typu kwestie zwracają szczególną uwagę osoby, które decydują się na inwestycję w mieszkania w Gdańsku - rynek pierwotny często wiąże się z większymi kosztami zakupu, co sprawia, że wszelkiego rodzaju problemy z najemcami mogą znacznie nadwyrężyć nasz budżet.