Zalety mieszkań open space

Od wielu lat pojęcie open space jest znane pracownikom biurowców. Praca w otwartej przestrzeni biurowej zyskała wielu zwolenników. Niemniej jednak open space ostatnimi czasy pojawia się również w branży nieruchomości mieszkalnych. W Polsce jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które jednak jest wybierane coraz częściej. Otwarte mieszkanie pozbawione ścianek działowych zdaje się mieć bowiem wiele zalet.

Niczym nieograniczona przestrzeń

Jeszcze do niedawna niemal wszystkie mieszkania w Polsce posiadały ściany działowe, które wydzielały poszczególne pomieszczenia. Sypialnia, pokój dzienny, łazienka czy kuchnia – każde z tych pomieszczeń było oddzielne. Krokiem ku przestrzeni open space było połączenie kuchni z pokojem dziennym, na które deweloperzy zaczęli się decydować już dosyć dawno. Dzisiaj natomiast często idą oni o krok dalej, całkowicie rezygnując z oddzielania pomieszczeń. Daje to mieszkańcom nieograniczone możliwości w kwestii aranżacji wnętrza.

Kupując nowe mieszkanie w Poznaniu lub innym mieście charakteryzujące się otwartą przestrzenią, mamy możliwość samodzielnego zdecydowania o zagospodarowaniu poszczególnych jego części. To mieszkańcy decydują o wielkości kuchni, przestrzeni dziennej, jak i przestrzeni nocnej. Co więcej, w każdym momencie można zmienić układ mieszkania, przestawiając meble, czy też zmieniając podłogę w którejś części mieszkania. W przypadku tradycyjnych mieszkań takie zmiany pochłaniają ogromne fundusze i zabierają wiele czasu, gdyż konieczne jest zwykle burzenie ścian i stawianie nowych. Tym samym przestrzeń open space sprawdza się na przykład wtedy, gdy ubywa lub przybywa domowników. W mgnieniu oka i przy niewielkich nakładach finansowych można dostosować mieszkanie do mniejszej lub większej liczby lokatorów.

Zalety mieszkań open space

Oświetlone przestrzenie industrialne

Ogromną zaletą mieszkań typu open space jest ich doskonałe doświetlenie. Ze względu na brak ścianek działowych, światło rozchodzi się po całym mieszkaniu. Bez wątpienia pozytywnie wpływa to na efekt estetyczny wywierany przez tego rodzaju mieszkania, zwłaszcza że bardzo często są to przestrzenie wykonane w niezwykle interesującym stylu industrialnym. W mieszkaniach open space przeważnie dominuje cegła i metal, jednak nie brakuje również lokali wykończonych w sposób bardziej klasyczny.