Wynajem mieszkania to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych sposobów na czerpanie dochodu pasywnego. Mieszkanie można wynajmować na kilka sposobów. O jakich sposobach mowa? Czy faktycznie można zarobić na wynajmie? Jak to zrobić?
Możliwe formy wynajmu mieszkania
Wydaje się, że wciąż najpopularniejszy jest wynajem długoterminowy. Nie powinno to dziwić, gdyż jest to bardzo wygodna forma wynajmu. Zwykle polega na tym, że właściciel udostępnia swoje mieszkanie na co najmniej kilka miesięcy i przez ten okres praktycznie niczym się nie przejmuje. Zwykle interweniuje on tylko wtedy, kiedy konieczne jest wykonanie jakieś naprawy. Przez resztę czasu pobiera opłatę za wynajem i nic więcej. Rozwiązanie to jest wygodne, jednak stosunkowo mało dochodowe.
Zdecydowanie więcej zarobić można na wynajmie krótkoterminowym. W tym przypadku ofertę wynajmu trzeba kierować głównie do turystów, a w większych miastach również do biznesmenów. Z zasady wynajem na krótki okres jest bardziej dochodowy, ponieważ nawet przy relatywnie wysokich cenach za dobę, zwykle w przypadku mieszkań są one niższe niż ceny hoteli.
Natomiast komfort w wielu przypadkach jest większy, więc coraz więcej osób zamiast ciasnych pokoi hotelowych wybiera przestronne apartamenty prywatne. Jednak wynajem krótkoterminowy wymaga ciągłej aktywności związanej z inwestycją. Przyjmowanie gości, później ich wymeldowanie, czy też sprzątanie mieszkania po lokatorach - to wszystko zabiera sporo czasu i wysiłku.
Ostatnia z form wynajmu mieszkania to tak zwany podnajem. Jest to forma zdecydowanie najmniej opłacalne, ale najwygodniejsza. Polega na tym, że za stawkę poniżej ceny rynkowej wynajmujemy mieszkanie osobie, która następnie podnajmuje ją drożej lokatorom. Zaletą tego rozwiązania jest to, że osoba zajmująca się podnajmem bierze na siebie wszelkie sprawy związane ze sprzątaniem, przyjmowaniem lokatorów, czy też remontami itd.
Zarobek na wynajmie - czy to możliwe?
Jak najbardziej można zarabiać na wynajmie nieruchomości. Co więcej, często są to całkiem wysokie kwoty. Specjaliści twierdzą, że dobrze zarządzając nieruchomością, można zarabiać nawet do 10% w skali roku. Warto przy tym podkreślić, że zdecydowanie najbardziej opłacalny okazuje się zwykle wynajem krótkoterminowy.