Jakie mieszkania nie tracą na wartości?

Na każdym rynku, również na rynku nieruchomości, mamy do czynienia z cyklami koniunkturalnymi. Oznacza to, że mieszkania na przemian zyskują oraz tracą na wartości. Czy jednak są takie nieruchomości, które nie stracą na wartości, nawet jeżeli koniunktura się pogorszy? Spróbujemy wyjaśnić tę kwestię w poniższym artykule.

Zmiany cen mieszkań

Kiedyś dominowało przekonanie, że ceny mieszkań w zasadzie zawsze będą w dłuższej perspektywie rosnąć. Być może jest to prawdą, jednak perspektywa ta musi być o wiele dłuższa niż sądzono. Widać to na przykładzie zmian cen mieszkań w przeciągu ostatnich kilkunastu lat. W latach 2007-2008 ceny mieszkań w Polsce i na świecie osiągnęły niewiarygodne poziomy. Kto tylko mógł sobie na to pozwolić, kupował mieszkania, będąc przekonanym o ich stałym wzroście. Niestety, szybko okazało się, że nic nie trwa wiecznie. Stało się to wraz z nadejściem ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego.

Mieszkania, które tracą na wartości

Bez większego trudu można wskazać mieszkania, które niemal na pewno stracą na wartości, gdy sytuacja na rynku się pogorszy. Przede wszystkim są to stare i mocno zużyte nieruchomości, których wartość przeważnie spada jako pierwsza. Ponadto, należy być ostrożnym z zakupem mieszkania na obrzeżach miasta. Im dalej od centrum, tym większe ryzyko, że cena mieszkania będzie spadać. Z drugiej jednak strony, często łatwo trafić na dobrą okazję właśnie w takich lokalizacjach. Nie wiadomo również, jak będzie się rozwijało miasto. Niewykluczone, że minie kilka lat i dane peryferia miasta staną się jedną z centralnych dzielnic.

Nieruchomości, w które warto inwestować

Wśród nieruchomości, których ceny niemal na pewno nie będą spadały, nawet przy pogorszeniu koniunktury, należy wymienić przede wszystkim nieruchomości luksusowe. Wykonane w najwyższym standardzie mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach są najbardziej odporne na zmiany koniunkturalne. Niemniej jednak nie każdy może sobie pozwolić na zakup mieszkania o metrażu ponad 100 mkw w centrum dużej metropolii. Na szczęście nieco mniejsze i nieco mniej luksusowe mieszkania, jednak znajdujące się w prężenie rozwijających się dzielnicach, również powinny być względnie odporne na zmiany na rynku.

Jakie mieszkania nie tracą na wartości?