Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera

Bardzo często odbiór techniczny mieszkania mylony jest z odbiorem kluczy do zakupionego lokalu. Odbiór techniczny natomiast jest czymś zupełnie innym. Kupując nowe mieszkania w Warszawie czy gdziekolwiek indziej warto pamiętać o tym, jak ważny jest odbiór techniczny. Od tego, w jaki sposób przebiegnie może wiele zależeć. Wyjaśnijmy zatem, czym jest odbiór techniczny i jak powinien zostać prawidłowo przeprowadzony.

Czym jest odbiór techniczny mieszkania?

Zgodnie z ustawą deweloperską, każdy deweloper, który oddaje do użytku nowe mieszkania w Warszawie, czy też w dowolnej innej lokalizacji, ma obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego. Jest to spotkanie dewelopera z nabywcą, które polega na sprawdzeniu, czy lokal został wykonany zgodnie z projektem. To właśnie na tym etapie wykrywane są wszelkie nieprawidłowości. Podczas odbioru deweloper powinien posiadać przygotowany protokół, w którym będzie zapisywał wszelkie uwagi klienta. Często okazuje się bowiem, że niektóre rzeczy wymagają naprawy.

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera

Kto powinien być obecny podczas odbioru technicznego?

Prawo nakazuje, aby podczas odbioru technicznego obecny był deweloper oraz nabywca mieszkania. Jednak w praktyce udział w odbiorze bierze zwykle zdecydowanie więcej osób. Niemal zawsze obecny jest ostateczny wykonawca. Mowa tutaj o firmie budowlanej zatrudnionej przez dewelopera. Rzecz w tym, iż to ona będzie wprowadzała ewentualne poprawki.

Warto również, aby nabywca mieszkania nie pojawiał się w mieszkaniu bez żadnego towarzystwa. Warto zabrać ze sobą specjalistów, którzy oceniają jakość wykonania mieszkania. Nie posiadając fachowej wiedzy trudno dostrzec niektóre mankamenty, które później mogą dać się we znaki. Obecnie funkcjonuje wiele firm, które specjalizują się w profesjonalnych odbiorach technicznych mieszkań. Zwykle można mieć pewność, że nic nie umknie ich uwadze.

Firmy takie dysponują niezbędnym sprzętem i doświadczeniem. Na miejscu wykonują pomiary oraz po kolei, według planu, sprawdzają każdą część mieszkania. Na odbiór techniczny nowego mieszkania warto również zabrać ze sobą przedstawiciela firmy remontowej, która będzie wykańczała mieszkanie. W ten sposób od razu zapozna się on ze specyfiką danego mieszkania i będzie mógł odpowiednio zaplanować pracę.