Zakup mieszkania na cele inwestycyjne - warto?

Zakup mieszkania to od lat jeden z najczęściej wybieranych sposobów na lokowanie pieniędzy. Jednak czy to tylko bezpieczna lokata, czy może inwestycja z atrakcyjną stopą zwrotu? Czy inwestowanie w nieruchomości mieszkalne jest dzisiaj opłacalne? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Na mieszkaniach można bowiem zarabiać, jednak musi być spełnionych kilka warunków.

Szybki zakup i szybka sprzedaż

Jednym ze sposobów zarobku na kupnie mieszkania jest jego szybki zakup i bardzo szybka sprzedaż. Mowa o kupnie nieruchomości zanim jeszcze powstanie. Deweloperzy oferują sprzedaż mieszkań jeszcze przed rozpoczęciem pracy na budowie i sprzedają je przez cały okres budowy. Zasada jest taka, że im szybciej uda się kupić mieszkanie, tym będzie ono tańsze. Wynika to z faktu, że deweloperzy realizują projekty korzystając z kredytów. Im szybciej spłacają kredyty, tym mniejsze ponoszą w związku z tym koszty, ze względu na niższe odsetki. Dlatego też deweloperowi zależy na jak najszybszej sprzedaży lokali. Powoduje to obniżenie cen w celu zachęcenia nabywców. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że zakup mieszkania na samym początku daje możliwość wyboru dowolnego lokum, ponieważ niewiele z nich jest zajętych.

Zakup mieszkania na cele inwestycyjne - warto?

Jeśli uda się szybko kupić mieszkanie, korzystna może być jego sprzedaż w momencie oddawania budynku do użytku. W tym momencie deweloper ma już zwykle tylko kilka mieszkań do sprzedania. Niewielka podaż sprawia, że ceny lokali w danym budynku zaczynają rosnąć. W ten sposób można zarobić nawet 20%.

Zakup mieszkania pod wynajem

Alternatywą dla szybkiego kupna i szybkiej sprzedaży jest zakup mieszkania pod wynajem. Standardowy wynajem zwykle pozwala czerpać regularny dochód przewyższający wysokość rat spłacanego kredytu. Przy wynajmie krótkoterminowym zyski są jeszcze większe. Ponadto nieruchomość z czasem przeważnie nie traci na wartości, wręcz przeciwnie, jej wartość może wyraźnie wzrosnąć. Warunkiem czerpania regularnych, wysokich zysków z wynajmu jest jednak wybór odpowiedniego mieszkania. Istotny jest przynajmniej względnie wysoki standard, natomiast kluczową kwestię stanowi lokalizacja nieruchomości, zwłaszcza w przypadku najmu krótkoterminowego. Przykładowo nowe mieszkania we Wrocławiu będą różnić się ceną od swoich odpowiedników we wschodniej części kraju.