Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania - wszystko, co warto o nim wiedzieć

Wbrew pozorom wypowiedzenie umowy najmu mieszkania nie zawsze przebiega sprawnie i bezproblemowo. Zarówno jako właściciele lokalu, jak i jego najemcy powinniśmy pamiętać o wszystkich prawach, które przysługują danej stronie. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie ze wspomnianymi prawami często okazuje się, że to najemca ma więcej praw niż właściciel lokalu - szczególnie wtedy, gdy nie zdecydujemy się na najem okazjonalny. Dlatego dobrym pomysłem będzie dowiedzenie się, w jaki sposób przebiega wypowiedzenie umowy najmu i kiedy możemy się na nie zdecydować.

Kiedy możemy zdecydować się na wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony?

W przypadku umowy na czas nieokreślony najemca może wypowiedzieć umowę najmu mieszkania bez podania żadnej przyczyny z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Z kolei właścicielowi lokalu takie prawo przysługuje jedynie wtedy, gdy najemca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Z tego też powodu wynajmu często obawiają się między innymi osoby, które decydują się na zakup mieszkania w Łodzi - rynek pierwotny wyróżnia się bowiem wysokimi cenami, które w przypadku nieuczciwego najemcy bardzo trudno spłacić. 

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania - wszystko, co warto o nim wiedzieć

Kiedy obawiamy się, że nasza inwestycja nie zwróci się tak szybko, jak oczekiwaliśmy z powodu najemcy, który nie płaci regularnie opłat, ciekawym rozwiązaniem będzie zawarcie umowy najmu okazjonalnego. Co więcej, wiele kontrowersji wśród właścicieli budzi zapis, że umowę najmu na czas nieokreślony możemy wypowiedzieć wtedy, gdy najemca nie wywiąże się ze swoich zobowiązań przez przynajmniej trzy miesiące. To sprawia, że inwestorzy nie zawsze chcą zdecydować się na nowe mieszkania w Łodzi - rynek pierwotny niekiedy okazuje się mniej atrakcyjny niż rynek wtórny, w przypadku, którego lokale nie cechują się idealnym stanem.

Umowa najmu na czas określony - dlaczego okazuje się bezpieczniejsza dla właścicieli?

Osoby, które postanawiają zainwestować w mieszkania w Łodzi i w rynek pierwotny często bardziej cenią sobie zawarcie umowy najmu na czas określony. Wynika to z faktu, że takiej umowy nie można wypowiedzieć przed czasem bez podania ustalonej wcześniej przyczyny. W praktyce oznacza to, że właściciel lokalu może z powodzeniem zawrzeć umowę z najemcą nawet na kilka lat i nie obawiać się przy tym wcześniejszego zerwania wcześniejszych ustaleń. Warto jednak pamiętać o tym, że z umowy na czas określony można zrezygnować w przypadku pojawienia się ustalonych przez obydwie strony okoliczności.