Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Dla wielu Polaków kredyt hipoteczny to jedyna szansa na zakup własnego mieszkania. Zaciągamy zatem kredyty, które stanowią zobowiązanie nawet na 30 lub 40 lat. Nie ma się co oszukiwać, przez ten czas zapewne wiele się w życiu zmieni. Dzisiaj większość osób zmienia pracę co kilka lat. Co wtedy z kredytem hipotecznym?

Zmiana pracy z własnej woli

Jeżeli zmieniamy pracę z własnej woli, a przy tym zachowujemy ciągłość zatrudnienia, przeważnie sytuacja jest bezproblemowa. Samodzielna decyzja o zmianie pracy zwykle wiąże się nawet z wyższymi zarobkami, więc bank nie ma powodów do zmartwień. Nawet jeśli tak nie jest, prawdopodobnie nadal jesteśmy w stanie terminowo spłacać raty. Czy oznacza to, że nie trzeba informować banku o zmianie pracy? To zależy. Zasadniczo w prawie nie ma takiego obowiązku. Jednak niektóre banki zamieszczają w umowach kredytowych zapiski obligujące do udzielania takich informacji. Dla uniknięcia zbędnych kłopotów warto poinformować bank o ważnej zmianie życiowej.

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Zwolnienie z pracy i brak zatrudnienia

Problemy mogą się pojawić w sytuacji, kiedy stracimy pracę i nie możemy znaleźć nowej. W takiej sytuacji zwyczajne możemy nie mieć środków, aby spłacać kredyt. Co zrobić w takich okolicznościach? Co prawda w tej sytuacji również nie ma obowiązku informowania banku o sytuacji, to jednak zalecamy to zrobić. Można wtedy na przykład skorzystać z wakacji kredytowych. Jest to rozwiązanie wdrożone z powodu pandemii. Specyficzna sytuacja sprawiła, że wiele osób straciło ostatnio pracę, stając się niezdolnymi do dalszego spłacania kredytów hipotecznych. Wakacje kredytowe to czas na znalezienie nowego zatrudnienia.

Zmiana pracy podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny

Jeżeli w trakcie ubiegania się o kredyt hipoteczny stracimy lub zmienimy pracę, koniecznie musimy poinformować o tym bank. Wynika to wprost z Kodeksu Karnego. Ukrycie jakichkolwiek informacji mogących wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej grozi poważnymi konsekwencjami. Niestety zmiana pracy, a zwłaszcza jej utrata, w okresie starania się o kredyt, może pogrzebać szansę na jego otrzymanie. Natomiast na pewno wydłuży cały proces.