Jak inwestować w nieruchomości komercyjne?

Inwestowanie w nieruchomości to nie tylko zakup mieszkania na wynajem. Równie ciekawą propozycją jest inwestycja w lokale użytkowe, aby przeznaczyć je potem na wynajem w celach handlowych. Jak mądrze zainwestować w nieruchomości komercyjne?

Zakup nieruchomości

Jednym z możliwie najlepszych rozwiązań jest zakup nieruchomości, która posiada najemcę. To daje niemal pewność zysków i obustronne zadowolenie. Inną możliwością jest zakup lokalu i dostosowanie jej do bieżących potrzeb rynku. Tutaj jednak niezbędna jest wiedza o czynnikach, które warunkują późniejszy sukces.

Lokalizacja

Chcąc czerpać korzyści finansowe z wynajmu nieruchomości, należy dokładnie przemyśleć, jaka lokalizacja okaże się strzałem w dziesiątkę. Wszystko zależy od późniejszego przeznaczenia lokalu – cukiernia czy sklep spożywczy najlepiej sprawdzi się w miejscu o dużym natężeniu ruchu, z kolei warsztat samochodowy może znajdować się nieco na obrzeżach, ponieważ klienci i tak dotrą do niego bez problemu własnym autem.

Stan techniczny

Obierając za cel nieruchomość od dewelopera, raczej nie należy obawiać się o jej stan techniczny (niemniej jednak warto zachować czujność). Z kolei zakup lokalu z rynku wtórnego wymaga szczegółowej analizy, aby upewnić się, że jego stan techniczny dostosowany jest do aktualnych potrzeb. Należy przede wszystkim sprawdzić, czy budynek spełnia normy bezpieczeństwa i czy nie jest objęty ochroną ze strony konserwatora zabytków.

Jak inwestować w nieruchomości komercyjne?

Dodatkowe koszty

Oprócz inwestycji w obiekt należy liczyć się również z dodatkowymi kosztami. Co jakiś czas niezbędny będzie remont lub odświeżenie wnętrza lokalu. Zdarzają się także nieprzewidziane wydatki, takie jak naprawa instalacji elektrycznej czy wymiana sanitariatów.

Trzeba również liczyć się z tym, że nowo zakupiony lokal raczej nie zostanie wynajęty „od ręki”. Niekiedy na najemcę przyjdzie poczekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Na tę okoliczność również należy się przygotować, odpowiednio zabezpieczając się finansowo. Pozwoli to uchronić się przed popadaniem w spiralę długów, z której niezwykle trudno jest się wydostać.