Wiele starszych osób, chcąc zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci lub innych członków rodziny, decyduje się na przekazanie im swojej nieruchomości np. domu czy mieszkania. Czasy są niepewne, ceny mieszkań rosną i nie zanosi się na zmiany w tym kierunku, w związku z czym osoby młodsze mogą mieć problem z zakupem swoich czterech ścian. Przeprowadzenie darowizny jest dobrą opcją dla rodziców czy dziadków, gdyż zamiast wystawienia nieruchomości na sprzedaż, oddadzą je bezpiecznie w ręce swojego potomstwa.
Co to jest darowizna nieruchomości?
W najprostszej definicji jest to prawna zmiana właściciela określonej rzeczy lub nieruchomości. Dla osoby chcącej przekazać część majątku swoim bliskim, jest to forma zupełnie darmowa i wykorzystywana przeważnie w celu obdarowania kogoś z rodziny, znacznie rzadziej znajomych. Nie jest to jednak jedyna opcja w przypadku chęci przekazania własności danej nieruchomości, ponieważ istnieje jeszcze umowa o dożywocie czy testament. Jednakże to właśnie umowa darowizny staje się coraz popularniejsza, a tym samym chętnie stosowana.
Przekazanie darowizny, a dbanie o siebie
Bardzo często stosowanym zapisem w umowie darowizny jest zapis uprawniający do dalszego zamieszkiwania danej nieruchomości, np. mieszkania w Lublinie, pomimo jej przepisania na członka rodziny. Oczywiście należy to koniecznie zaznaczyć w umowie, gdyż nawet przy największym zaufaniu do rodziny, może zdarzyć się sytuacja, która diametralnie zmienia stosunki i sytuację w rodzinie.
Konieczny w tym wypadku jest dopisek na umowie o tzw. służebności. Jest to nic innego, jak prawny brak możliwości wyrzucenia darczyńcy z mieszkania do momentu jego śmierci. Oczywiście, gdy moment ten nastąpi, obdarowani otrzymują całkowite prawa do mieszkania.
Kwestie notarialne w przypadku darowizny nieruchomości
Jako że nieruchomość jest z reguły bardzo wartościowa i cenna, jej przekazanie musi być być w 100% zgodne z obowiązującymi formalnościami i zasadami. Konieczna jest w tym wypadku wizyta u notariusza, który od początku do końca zajmie się procesem. Spisany musi zostać akt notarialny, który obciąży obdarowywanych kosztami zależnymi od wartości nieruchomości oraz oczywiście wynagrodzeniem notariusza wykonaną pracę.