Darowizna nieruchomości - co warto wiedzieć?

Wiele starszych osób, chcąc zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci lub innych członków rodziny, decyduje się na przekazanie im swojej nieruchomości np. domu czy mieszkania. Czasy są niepewne, ceny mieszkań rosną i nie zanosi się na zmiany w tym kierunku, w związku z czym osoby młodsze mogą mieć problem z zakupem swoich czterech ścian. Przeprowadzenie darowizny jest dobrą opcją dla rodziców czy dziadków, gdyż zamiast wystawienia nieruchomości na sprzedaż, oddadzą je bezpiecznie w ręce swojego potomstwa.

Co to jest darowizna nieruchomości? 

W najprostszej definicji jest to prawna zmiana właściciela określonej rzeczy lub nieruchomości. Dla osoby chcącej przekazać część majątku swoim bliskim, jest to forma zupełnie darmowa i wykorzystywana przeważnie w celu obdarowania kogoś z rodziny, znacznie rzadziej znajomych. Nie jest to jednak jedyna opcja w przypadku chęci przekazania własności danej nieruchomości, ponieważ istnieje jeszcze umowa o dożywocie czy testament. Jednakże to właśnie umowa darowizny staje się coraz popularniejsza, a tym samym chętnie stosowana.

Darowizna nieruchomości - co warto wiedzieć?

Przekazanie darowizny, a dbanie o siebie 

Bardzo często stosowanym zapisem w umowie darowizny jest zapis uprawniający do dalszego zamieszkiwania danej nieruchomości, np. mieszkania w Lublinie, pomimo jej przepisania na członka rodziny. Oczywiście należy to koniecznie zaznaczyć w umowie, gdyż nawet przy największym zaufaniu do rodziny, może zdarzyć się sytuacja, która diametralnie zmienia stosunki i sytuację w rodzinie.

Konieczny w tym wypadku jest dopisek na umowie o tzw. służebności. Jest to nic innego, jak prawny brak możliwości wyrzucenia darczyńcy z mieszkania do momentu jego śmierci. Oczywiście, gdy moment ten nastąpi, obdarowani otrzymują całkowite prawa do mieszkania.

Kwestie notarialne w przypadku darowizny nieruchomości 

Jako że nieruchomość jest z reguły bardzo wartościowa i cenna, jej przekazanie musi być być w 100% zgodne z obowiązującymi formalnościami i zasadami. Konieczna jest w tym wypadku wizyta u notariusza, który od początku do końca zajmie się procesem. Spisany musi zostać akt notarialny, który obciąży obdarowywanych kosztami zależnymi od wartości nieruchomości oraz oczywiście wynagrodzeniem notariusza wykonaną pracę.