Jak dobrze sprawdzić firmę zarządzającą najmem?

Zakup mieszkania pod wynajem to coraz popularniejsza forma inwestycji. Wielu inwestorów kupuje nieruchomości, aby czerpać z nich stały zysk, jednak nie chcą samodzielnie zajmować się najmem. Dlatego też poszukują firmy, która zrobi to za nich. Przed wyborem takiej firmy warto ją jednak dobrze sprawdzić, aby mieć pewność oddania nieruchomości w dobre ręce. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Struktura i infrastruktura firmy

Jak na razie na polskim rynku działa stosunkowo mało firm zajmujących się tylko i wyłącznie zarządzaniem najmem. Usługi te częściej oferują agencje nieruchomości, niemniej jednak z każdym rokiem przybywa także wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, dla których obsługa wynajmowanych nieruchomości to podstawowe zajęcie. Wynika to z rosnącej popularności inwestycji polegających na zakupie mieszkań pod wynajem. Firmy tego typu mogą mieć różne struktury.

Jak dobrze sprawdzić firmę zarządzającą najmem?

Część firm oferujących usługę zarządzania nieruchomościami to jednoosobowe działalności gospodarcze. Przedsiębiorcy tego typu w wielu przypadkach nie posiadają nawet własnych biur, lecz prowadzą działalność z domu. Wydaje się, że korzystanie z ich usług nie jest najlepsza możliwą opcją. Pojedyncza osoba nie oferuje nigdy pełnej dyspozycyjności. W przypadku choroby czy wyjazdu na urlop mieszkanie i najemca pozostają w zasadzie bez opieki. Problematyczny jest również brak biura. Nie można mieć bowiem pewności, że dokumenty przechowywane w mieszkaniu są bezpieczne. Większe firmy wieloosobowe oferują często całodobową dyspozycyjność oraz posiadają własne przestrzenie biurowe.

Zakres świadczonych usług

Warto nawiązać współpracę z firmą, która oferuje kompleksową obsługę najmu. Nie chodzi tylko o pośrednictwo i obsługę najemcy. Polecamy podpisać umowę z usługodawcą, który zdejmuje z właściciela mieszkania wszelkie obowiązki. Zajmuje się konserwacją mieszkania wtedy, kiedy akurat nikt go nie zamieszkuje oraz prowadzi konieczne prace remontowe. Kompleksowe usługi są oczywiście nieco droższe, jednak sprawiają, że wynajmujący może całkowicie zapomnieć o obsłudze mieszkania i czerpać jedynie zyski z wynajmu.