Utrata ulgi mieszkaniowej - jak jej uniknąć?

Wiele wątpliwości wśród posiadaczy mieszkań, którzy chcą je sprzedać, budzą przepisy dotyczące ulgi mieszkaniowej. Przepisy sugerują, że aby nie stracić przysługującej ulgi, nie można sprzedać mieszkania przed upływem 5 lat od jego zakupu. Niemniej jednak interpelacja Krajowej Izby Skarbowej z września 2019 roku mówi coś całkiem innego. Jak wygląda sytuacja i co zrobić, aby nie stracić ulgi?

Na czym polega ulga podatkowa?

Uzyskanie dochodu wiąże się z obowiązkiem opłacenia 19% podatku. Niemniej jednak istnieją pewne sytuacje, w których można uzyskać zwolnienie z tego obowiązku. Jedną z nich jest sprzedaż mieszkania. Warto zdawać sobie sprawę z pewnych warunków. Ulga ma bowiem na celu odciążenie osób, które sprzedają mieszkania, w których same zamieszkiwały. Nie ma ona na celu wsparcia inwestorów. Stąd też przepis mówiący o tym, iż trzeba mieszkać co najmniej 5 lat w danym lokalu, aby móc skorzystać z ulgi.

Utrata ulgi mieszkaniowej - jak jej uniknąć?

Niemniej jednak wiele osób, które rzeczywiście zamieszkują daną nieruchomość, z różnych przyczyn życiowych może musieć ją opuścić przed upływem 5 lat. Być może właśnie dlatego Krajowa Izba Skarbowa stwierdziła, iż nie istnieje żaden okres minimalny, przez który trzeba zamieszkiwać nieruchomość, aby móc skorzystać z ulgi przy jej sprzedaży. 

Nieruchomość na własne cele mieszkaniowe

Pamiętajmy, że aby móc skorzystać z ulgi, środki finansowe ze sprzedaży mieszkania trzeba przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. Niektórym może się wydawać, że jest to przepis martwy, który w rzeczywistości nikogo nie interesuje. Nic bardziej mylnego. Urząd Skarbowy może w bardzo łatwy sposób sprawdzić, czy rzeczywiście zamieszkujemy dany lokal. Wystarczy zrobić rozeznanie wśród sąsiadów lub też po prostu kilkukrotnie wpaść w odwiedziny do właściciela.

Dlatego też po zakupie kolejnej nieruchomości przynajmniej przez pewien czas właściciel lub członkowie jego najbliższej rodziny powinni w niej mieszkać. W przeciwnym razie można się narazić na poważne problemy i utratę uzyskanej wcześniej ulgi, która nie przysługuje, jeśli za uzyskane środki planujemy kupić nowe mieszkania deweloperskie w Lublinie czy Warszawie w celach inwestycyjnych.