Zakup mieszkania to dla każdego duże przedsięwzięcie i ważne wydarzenie w życiu. Nie jest zatem trudno popełnić błąd i zapomnieć o pewnych formalnościach, których podczas zakupu nieruchomości nie brakuje. Poniżej wymieniamy formalności, o których bezwzględnie należy pamiętać.
Kontrola wpisu w księdze wieczystej i sprawdzenie innych dokumentów
Jeżeli nie dokonasz sprawdzenia stosownych dokumentów, po finalizacji transakcji kupna mieszkania może czekać CIę niemiłe rozczarowanie. Przykładowo, może się okazać, że mieszkanie jest zadłużone bądź objęte egzekucją komorniczą. Możesz to jednak bez trudu sprawdzić w księdze wieczystej, jeżeli aktualny właściciel nieruchomości poda Ci numer wpisu.
Przy zakupie nieruchomości poproś właściciela również o inne dokumenty. Przede wszystkim sprzedawca powinien Ci okazać dokument potwierdzający, że nabył nieruchomość i ma prawo nią zarządzać. Ponadto, powinieneś również otrzymać zaświadczenie, że nikt nie jest zameldowany w mieszkaniu, a wszystkie opłaty, takie jak czynsz czy podatki, są uregulowane.
Kolejne kroki w procesie zakupu mieszkania
Kiedy sprawdzisz już wszystkie dokumenty i wiesz, że bez obaw możesz nabyć daną nieruchomość, podpisz umowę przedwstępną. Zawiera ona między innymi cenę nieruchomości, wysokość zadatku i terminy spłaty następnych rat.
Jeżeli zamierzasz kupić nieruchomość na kredyt, teraz następuje właśnie moment na jego zaciągnięcie. Pamiętaj, że po uzyskaniu kredytu hipotecznego będziesz musiał opłacić ustanowienie hipoteki. Ponadto obowiązuje również podatek od ustanowienia hipoteki, który należy opłacić do dwóch tygodni od dnia, w którym została ona ustanowiona. Zakup nieruchomości wiąże się również z koniecznością zapłaty podatku PCC. Wynosi on 2% wartości rynkowej nieruchomości.
Jeżeli zrealizowałeś już powyższe kroki, pozostaje Ci jedynie odbiór wymarzonego mieszkania w Lublinie czy innym wybranym mieście i załatwić kilka ostatnich, prostych formalności. Udaj się do urzędu gminy lub miasta, aby zgłosić, że zamieszkałeś w danym lokalu. Nie zapomnij również o przepisaniu na siebie mediów, takich jak prąd czy gaz.