Odbiór mieszkania od dewelopera - co sprawdzać?

Każdy, kto kupuje nowe mieszkanie, z niecierpliwością czeka na chwilę, w której będzie mógł się do niego wprowadzić. Ostatnim etapem poprzedzającym przejęcie kluczy do mieszkania jest odbiór techniczny mieszkania. Jest to bardzo ważny etap, będący w zasadzie ostatnią okazją na wychwycenie usterek i niegodności z projektem. Dlatego też odbiór powinien zostać przeprowadzony szczegółowo i profesjonalnie.

Co sprawdzić podczas odbioru technicznego mieszkania?

Podczas odbioru technicznego mieszkania przede wszystkim należy sprawdzić jego zgodność z projektem. Dlatego też należy przynieść ze sobą umowę, w której określony powinien zostać układ mieszkania. Dzięki temu szybko sprawdzimy, czy układ i wielkość pomieszczeń odpowiadają temu, co planowano. Plan pomaga również określić, czy odpowiednio zamontowano poszczególne instalacje oraz gniazdka.

Przychodząc na odbiór techniczny mieszkania, należy przynieść ze sobą poziomicę i kątownik. Za sprawą tych prostych w obsłudze narzędzi, bez trudu sprawdzimy, czy rozwartość kątów pomiędzy ścianami jest właściwa. Najczęściej kąty wynoszą 90 stopni, należy jednak pamiętać, że projekt mieszkania może czasami zakładać inaczej. Poziomica pozwoli sprawdzić, czy ściany oraz wylewka na podłodze są równe. Ponadto, konieczne jest również zmierzenie wysokości ścian, aby sprawdzić, czy jest odpowiednia oraz w każdym pomieszczeniu taka sama.

Odbiór mieszkania od dewelopera - co sprawdzać?

Kolejnym etapem kontroli stanu technicznego mieszkania podczas odbioru jest sprawdzenie instalacji. Samodzielnie skontrolować możemy instalację elektryczną, sprawdzając po prostu, czy w gniazdkach jest prąd. Warto również wkręcić żarówki we wszystkie punkty świetlne. Następnie wskazane jest jednoczesne włączenie światła w całym mieszkaniu i sprawdzenie, czy wszystkie żarówki się świecą i żadna nie miga, ani nie gaśnie. Bez pomocy fachowca można również sprawdzić instalację wentylacyjną. Wystarczy podstawić pod kratkę wentylacyjną zapaloną zapalniczkę lub zapałkę i sprawdzić, czy płomień odchyla się w jej stron. Jeśli tak właśnie się dzieje, oznacza to, iż ciąg wentylacyjny jest jak najbardziej prawidłowy.