Dzieci na studiach? Kup nowe mniejsze mieszkanie

W każdej rodzinie przychodzi czas, w którym dzieci opuszczają rodzinny dom i rozpoczynają własne życie. Jeżeli mowa o wielodzietnych rodzinach, najczęściej zamieszkują one duże mieszkania lub też żyją w domach prywatnych. Po opuszczeniu mieszkania przez dzieci, staje się ono często aż nazbyt przestronne. Warto zatem w takiej sytuacji rozważyć możliwość wymiany mieszkania na mniejsze. Jakie korzyści ma to rozwiązanie?

Oszczędność, a nawet zarobek

Podstawowa korzyść zamiany mieszkania na mniejsze to oczywiście poprawa finansów domowych. Im większy lokal, tym większe koszty generuje jego ogrzanie. Ponadto, również wysokość czynszu uzależniona jest od wielkości nieruchomości. Nie lepiej jest w przypadku własnego domu, gdyż nie tylko jego ogrzanie, ale również utrzymanie w dobrym stanie technicznym regularnie generuje wysokie koszty.

Korzystanie z małego mieszkania w dłuższej perspektywie zapewnia oszczędność. Jednak wymiana lokalu na mniejszy daje również natychmiastowy zarobek. Sprzedając dotychczasowe mieszkanie, otrzymamy za niego kwotę, która często pozwoli zakupić nawet dwa mniejsze mieszkania. Jeżeli natomiast kwota nie będzie wystarczająca, aby nabyć dwa nowe lokale, nadwyżkę można przeznaczyć na realizację marzeń, na które dotychczas nie było czasu, czy też na pomoc dzieciom wkraczającym w dorosłość.

Długo wyczekiwana zmiana

Podczas zakupu mieszkania dla rodziny, zwykle zwraca się uwagę na przystosowanie nieruchomości do potrzeb dzieci. Chodzi tu o układ mieszkania, ale i jego położenie. Kiedy dzieci już się wyprowadzą, wreszcie można wybrać mieszkanie według własnych potrzeb. Nie trzeba już myśleć o bliskości przedszkola czy szkoły, ani zwracać uwagi na pobliskie place zabaw. Wiele osób, które sprzedają stare mieszkania – opuszczone przez dzieci nazywane często „pustymi gniazdami” – decyduje się na wyprowadzkę na przedmieścia, a nawet do innego miasta. Zamianę mieszkania warto potraktować jako początek kolejnego, zwykle spokojniejszego od poprzednich, etapu w życiu.

Dzieci na studiach? Kup nowe mniejsze mieszkanie