Czy remonty wpływają na ceny mieszkań?

Ostatnimi laty w Krakowie nieustannie prowadzone są liczne remonty. Niewątpliwie odczuwalnie wpływa to na codzienne życie mieszkańców. Jak się okazuje remonty nie pozostają bez wpływu również na rynek nieruchomości. Często mają one wpływ na ceny mieszkań. Ponadto, sprawiają wiele kłopotów wynajmującym, którzy ze względu na remonty przez dłuższy czas nie mogą znaleźć najemców.

Utrudniony dojazd

Remonty dotyczące naprawy jezdni, wymiany torowisk czy też instalacji kanalizacyjnych sprawiają, że zwykle na pewien czas konieczne jest zamknięcie ruchu samochodowego. Oznacza to, że daną drogą nie przejeżdżają ani samochody osobowe ani też autobusy komunikacji miejskiej. Ponadto, wiele remontów wymaga zamknięcia torowisk. Tym samym tramwaje nie dojeżdżają do poszczególnych lokalizacji wcale lub też kursują okrężnymi trasami. Zasadniczo problem tkwi w tym, iż przez remonty poruszanie się pomiędzy danym osiedlem, czy nawet całą dzielnicą, a innymi częściami miasta może być przez dłuższy czas mocno utrudnione.

Czy remonty wpływają na ceny mieszkań?

Problem z dojazdem do miejsca zamieszkania to nie lada kłopot. W Krakowie wiele osób pracuje kilka kilometrów od miejsca zamieszkania. Nie jest to problemem, o ile drogi z domu do pracy i z pracy do domu nie trzeba pokonywać okrężną drogą. Dlatego też, gdy w danej lokalizacji rozpoczynają się zaplanowane na kilka miesięcy remonty, niektórzy po prostu rezygnują z najmu w danej lokalizacji. W konsekwencji wynajmujący mieszkania na danym osiedlu są zmuszeni obniżyć ceny najmu, aby mieszkanie nie stało puste.

Hałas i inne niedogodności

Prowadzone w Krakowie remonty utrudniają życie mieszkańców na wiele sposobów. Prowadzone prace zwykle powodują hałas, uniemożliwiający wypoczynek w wynajmowanym mieszkaniu. Ponadto, nawet piesze poruszanie się po osiedlu może być utrudnione, jeśli prace remontowe prowadzone są na dużą skalę. Biorąc pod uwagę te niedogodności wraz z utrudnieniami z dojazdem do miejsca zamieszkania, nie powinno nas dziwić, że remonty zwykle powodują spadek cen najmu mieszkań.