Mieszkanie od dewelopera a podłączenie prądu

NIektórym osobom wydaje się, że kupując nieruchomość od dewelopera otrzymają mieszkanie całkowicie gotowe do użytku. Niestety, zwykle tak to nie wygląda. Czasami rzeczywiście istnieje możliwość zakupu wykończonego mieszkania, a niektóre lokale są nawet umeblowane. Niemniej jednak jest to prawdziwa rzadkość. Najczęściej nowe mieszkania oddawane są w stanie deweloperskim. Oznacza to, że zanim nabywca zamieszka w takim lokalu, wiele ma jeszcze do zrobienia. Między innymi musi się zająć podłączeniem energii elektrycznej.

Kontakt z dystrybutorem energii elektrycznej

Zadaniem dewelopera jest zapewnienie w mieszkaniu odpowiedniej liczby gniazdek. Projekt mieszkania musi zakładać możliwość podłączenia energii elektrycznej. Jednak podpisanie umowy z dystrybutorem to już zadanie nabywcy. Zatem co zrobić po odebraniu kluczy do mieszkania? Przede wszystkim należy się skontaktować z dystrybutorem energii.

W tym celu najlepiej wyszukać w internecie, kto zajmuje się dystrybucją prądu na danym obszarze. Następnie można odwiedzić placówkę firmy lub też skontaktować się z nią elektronicznie. Coraz częściej istnieje możliwość załatwienia sprawy online.

Mieszkanie od dewelopera a podłączenie prądu

U dystrybutora należy zgłosić chęć podłączenia prądu do danego mieszkania. Ażeby zlecenie zostało przyjęte, będzie trzeba okazać odpowiednie dokumenty. Podstawą jest oczywiście dowód tożsamości, może to być dowód osobisty lub paszport. Ponadto, dystrybutor z pewnością będzie chciał zobaczyć akt własności nieruchomości. Dystrybutor energii elektrycznej musi mieć pewność, że osoba zlecające podłączenie prądu jest właścicielem lub współwłaścicielem danego mieszkania. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zlecający posiada pisemne pełnomocnictwo od właściciela nieruchomości.

Ostatni z dokumentów niezbędnych podczas kontaktu z dystrybutorem energii elektrycznej to Karta Danych Technicznych, określana jako “zielona karta”. Jest to karta wydawana przez dewelopera, która zawiera niezbędne dla dystrybutora informacje na temat danego lokalu. Znajdują się w niej m.in. zapiski dotyczące liczby i typów przyłączy.