Kupno mieszkania - nowe czy używane?

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania, stajemy przed koniecznością podjęcia licznych dodatkowych decyzji. Jedna z najważniejszych decyzji dotyczy tego, czy kupujemy nowe czy używane mieszkanie. Argumentów przemawiających za jednym i drugim rozwiązaniem jest dużo. W poniższym artykule staramy się rozwiązać powyższy problem.

Ceny mieszkań nowych i używanych

Wydawać by się mogło, że to co jest nowe, powinno być droższe. Okazuje się jednak, że w przypadku mieszkań reguła ta w zasadzie nie ma zastosowania. Jak wskazują dane z portali ogłoszeniowych, średnie ceny nowych mieszkań często nie tyle są niewiele wyższe, ale wręcz bywają niższe. Dotyczy to zwłaszcza największych miast w Polsce. Twarde dane wskazują, że nowe mieszkania we Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie możemy kupić taniej niż lokale używane. Jak się nad tym głębiej zastanowić, nie jest to wcale tak zaskakujące.

Kupno mieszkania - nowe czy używane?

Czy warto kupić nowe mieszkanie?

Kupując nowe mieszkanie powinniśmy brać pod uwagę dodatkowe koszty. Przede wszystkim nieruchomość wymaga urządzenia. Wyposażenie mieszkania i wykończenie wnętrza to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponadto na mieszkanie kupione od dewelopera trzeba dość długo czekać, ponieważ zwykle lokale sprzedawane są jeszcze zanim powstaną. Z drugiej jednak strony, wiele osób decyduje się na nowe mieszkania ze względu na brak perspektywy zbliżających się remontów. W nowym mieszkaniu wszystko jest nowe i czyste, co oznacza wolność od remontu przez wiele lat, a ponadto wyższy komfort życia.

Mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkanie z rynku wtórnego zawsze nosi pewne ślady eksploatacji. W przypadku starszych mieszkań konieczne może być wykonanie gruntownego remontu. Z drugiej jednak strony możliwe jest również znalezienie zadbanego i urządzonego mieszkania, które wymaga co najwyżej kosmetycznych poprawek. Zaletą kupna używanego mieszkania jest na pewno oszczędność czasu. Nie trzeba urządzać go od zera. Ponadto zwykle istnieje możliwość wprowadzenia się do lokalu niemal natychmiast po zrealizowaniu transakcji.