Umowa przyrzeczona i odbiór techniczny mieszkania

Transakcję kupna mieszkania kończy odbiór techniczny oraz podpisanie umowy przyrzeczonej. Jest to ostatni etap, po zakończeniu którego najemca staje się prawowitym właścicielem nieruchomości. Przed odbiorem mieszkania wato pamiętać, że deweloperzy popełniają błędy. Zdarza się również, że celowo, szukając oszczędności, przez co nie wykonują niektórych prac zgodnie z umową. Dlatego też podczas odbioru technicznego mieszkania trzeba wszystko dokładnie sprawdzić. Jak przygotować się do odbioru technicznego mieszkania?

Upewnij się, że przejmujesz mieszkanie

Przede wszystkim należy pamiętać, że odbiór techniczny mieszkania nie oznacza jeszcze przekazania prawa własności przez dewelopera. Najemca staje się właścicielem dopiero po podpisaniu umowy przyrzeczonej. Czasami deweloperzy zwlekają z przekazaniem kluczy najemcom, dlatego przed spotkaniem warto się upewnić, że po odbiorze technicznym mieszkania natychmiast zostanie podpisania umowa przyrzeczona.

Umowa przyrzeczona i odbiór techniczny mieszkania

Nie żałuj czasu

Pamiętaj, aby na sprawdzenie mieszkania poświęcić tyle czasu, ile będzie Ci potrzebne. Deweloper będzie chciał załatwić sprawę jak najszybciej, jednak nie daj się pospieszać. Być może sprawdzenie mieszkania zajmie Ci nawet kilka godzin. Dlatego też warto umówić spotkanie o odpowiednio wczesnej porze. Rzecz w tym, aby ocenić jakość wykonania mieszkania przy naturalnym oświetleniu. Po zmroku odbiór techniczny w zasadzie jest niemożliwy, ponieważ nowe mieszkania w Poznaniu, Warszawie czy mieście przeważnie nie mają jeszcze oświetlenia. Poza pewnymi wyjątkami, zwykle deweloper dopiero podczas ostatniego spotkania przekazuje nabywcy dokumenty, które umożliwiają podpisanie umowy z dostawcą energii elektrycznej.

Co należy sprawdzić?

Podczas odbioru technicznego mieszkania przede wszystkim powinieneś sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z planem. Upewnij się, że poszczególne pomieszczenia mają takie wymiary, jak określono w umowie. Ponadto, korzystając z planu instalacji sprawdź, czy rzeczywiście wykonano ją zgodnie z założeniami. Nie zapomnij również sprawdzić, czy mieszkanie zostało wykończone bez błędów i usterek. Zmierz kąty między ścianami a sufitem i podłogą, skontroluj szczelność okien i drzwi, a także sprawność wszystkich instalacji. Na odbiór techniczny przyjdź z odpowiednim sprzętem, który pozwoli Ci wykonać wszelkie czynności kontrolne.