Sprzedaż mieszkania z bonifikatą

Zdarzają się sytuacje, gdy długoletni najemcy danego mieszkania bądź domu od gminy decydują się na jego wykupienie. W takiej sytuacji z reguły mogą uzyskać naprawdę dużą bonifikatę, jednak niesie to ze sobą również wiele obowiązków. Jedno z najważniejszych mówi o tym, że mieszkanie z bonifikatą nie może zostać sprzedane w terminie krótszym niż 5 lat. W przeciwnym razie konieczne będzie zapłacenie do gminy kwoty w wysokości udzielonego wcześniej upustu.

Mieszkanie z bonifikatą, czyli o prawach i obowiązkach właściciela

Oczywiście mieszkanie z bonifikatą to naprawdę korzystna opcja, ponieważ pozwala na wykup w bardzo atrakcyjnej cenie. Jednak ta metoda ma również wiele minusów, a mianowicie sprzedaż takiej nieruchomości wcale nie należy do najłatwiejszych. Istnieją liczne warunki, które uchronią nas od konieczności wniesienia wartości udzielonej pomocy do urzędu gminy.

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego mieszkanie z bonifikatą obwarowane jest tak wieloma przepisami. Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę prosta. Wszystko dlatego, że udzielona obniżka to w rzeczywistości program pomocowy. W związku z tym jego rozliczenie powinno odbywać się zgodnie z przyjętymi przepisami, ponieważ prawa w tej kwestii jest naprawdę wymagające.

Sprzedaż mieszkania z bonifikatą

Mieszkanie z bonifikatą - czy w ogóle możemy je sprzedać?

Zakup mieszkania w Rzeszowie, Krakowie lub innym mieście z tym rodzajem upustu jest naprawdę bardzo korzystnym rozwiązaniem, ponieważ daje nam prawo do stania się właścicielami za niewielki ułamek rynkowej ceny nieruchomości. Jednak w życiu każdego człowieka pojawiają się pewne zmiany i może zdarzyć się sytuacja, gdy mieszkanie z bonifikatą będzie musiało zostać sprzedane. Oczywiście istnieje możliwość dokonania takiej transakcji, jednak jesteśmy zmuszeni odczekać z nią do momentu, gdy minie 5 lat od daty jego zakupu.

W przypadku, gdy mieszkanie z bonifikatą zostanie jednak sprzedane, mimo iż nie minął okres karencji przewidziany w przepisach, powinniśmy nastawić się konieczność zwrotu całej ulgi do gminy. Wbrew pozorom cały proces jest naprawdę skomplikowany i niezbędna może okazać się pomoc prawnika.