Umowa rezerwacji mieszkania - co trzeba wiedzieć?

Wyobraź sobie sytuację, w której znajdziesz wymarzone mieszkanie, na którego zakup jesteś zdecydowany. Jednak nie masz pewności, czy otrzymasz odpowiednio wysoki kredyt hipoteczny. A może musisz podliczyć swoje finanse? Lub też z dowolnego innego powodu potrzebujesz nieco czasu, aby dopiąć transakcji. Nie chcesz jednak, aby przez ten czas ktoś podebrał Ci nieruchomość. Co możesz zrobić? Rozwiązaniem jest podpisanie z deweloperem umowy rezerwacji.

Czym jest umowa rezerwacji?

Popyt na mieszkania jest dziś bardzo duży w zasadzie bez względu na lokalizację. Niemniej jednak nowe mieszkania w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i innych największych miastach cieszą się szczególnie dużym wzięciem. Dlatego też kupując lokal w którymkolwiek z tych miast, nie ma miejsca na zwłokę. Niezdecydowanie kosztuje utratę wymarzonego mieszkania. Można jednak podpisać z deweloperem umowę rezerwacji, która oznacza, że na określony w umowie czas lokal zostaje wyłączony z oferty dewelopera. Tym samym zyskujesz kilka tygodni na podjęcie ostatecznej decyzji.

Umowa rezerwacji mieszkania - co trzeba wiedzieć?

Warto jednak mieć na uwadze, że podczas podpisywania umowy rezerwacji prawdopodobnie będziesz zmuszony uiścić pewną opłatę. Zwykle deweloper zastrzega sobie prawo do zatrzymania pieniędzy w przypadku, gdy klient wycofa się z transakcji.

Umowa rezerwacji - na co uważać?

Podpisując umowę rezerwacji warto zadbać o to, aby była ona odpowiednio sporządzona. Należy również dokładnie sprawdzić warunki rezerwacji. Przede wszystkim opłata rezerwacyjna nie powinna wynosić więcej niż kilka tysięcy złotych. Jeśli kwota jest wyższa, rezerwacja w zasadzie traci sens, ponieważ niezbyt opłaca się zrezygnować z transakcji. Warto dopilnować, aby w umowie znalazł się zapis zobowiązujący dewelopera do dotrzymania umowy. Chodzi o to, aby w przypadku wycofania się dewelopera klientowi przysługiwało odszkodowanie z tego tytułu. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest to, aby w umowie zapisać, którego konkretnej lokalu dotyczy umowa rezerwacji. W przeciwnym wypadku deweloper może sprzedać Twój wymarzony lokal, a Tobie zaoferować zupełnie inne mieszkanie.