Zdolność kredytowa to kluczowa kwestia przy staraniu się o wsparcie finansowe na zakup własnego mieszkania. Wbrew powszechnej opinii, bank nie jest zainteresowany nieruchomością, która trafi na licytację z powodu nieuregulowanych rat. Jak zatem zadbać o swoją zdolność kredytową, by w banku nie wzbudzić wątpliwości?
Stabilny dochód
Preferowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Warto zadbać o tę kwestię na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt. Nie należy też zmieniać pracy w ostatniej chwili, ponieważ kredytodawca może mieć obiekcje związane z udzieleniem kredytu osobie, która rozpoczęła etat na nowym stanowisku.
Dobra historia w BIK
Każdy, kto kiedykolwiek zaciągnął kredyt, widnieje w Biurze Informacji Kredytowej. Po informacje dotyczące regularnie spłacanych rat w przeszłości sięgają także analitycy finansowi, od których w dużym stopniu zależy decyzja o przyznaniu kredytu, np. na zakup wymarzonego mieszkania w Warszawie. Dobrze byłoby więc zadbać o dobrą historię kredytową ukazującą wpływy regulowane w terminie. Brak jakiejkolwiek historii w BIK też nie przekreśla szansy na uzyskanie kredytu z banku. Warto zdecydować się na zakup na raty choćby niewielkiego sprzętu – laptopa, telefonu, robota kuchennego itd., aby bank widział, w jaki sposób spłacane są zobowiązania.
Zmniejszenie limitów na karcie lub na koncie
To jest, być może, ciekawostka, o której wie niewielkie grono kredytobiorców. Posiadacze kart kredytowych powinni zmniejszyć swój miesięczny limit, ponieważ bank bierze pod uwagę tę wartość do oceny zdolności kredytowej. Zwykle jest to kwota oscylująca wokół 2-5 procent. Jeśli zatem miesięczny limit wynosi 10 tys. zł, bank wyliczy wartość 200-500 zł jako miesięczne zobowiązanie.
Wydłużenie okresu kredytowania
Każdy chciałby jak najszybciej pozbyć się zobowiązania hipotecznego. Oznacza to jednak wyższą ratę miesięczną. Wydłużenie okresu kredytowania to sposób na niższe raty, a tym samym szansa na uzyskanie kredytu po wyliczeniu zdolności kredytowej. Wiele osób obawia się wysokich odsetek. Nadwyżkę pozostałą po spłacie miesięcznej raty można przeznaczyć na nadpłatę kredytu. W ten sposób skróci się okres kredytowania, a suma odsetek ulegnie zmniejszeniu.