Jak zakup nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym jest bezpieczny?

Zakup nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym budzi wiele obaw i wątpliwości. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego. Jednak zachowując odpowiednią ostrożność i troskę o dopełnienie formalności, dokonanie takiej transakcji może się okazać bardzo korzystne. Podpowiadamy, jak dokonać nabycia nieruchomości z kredytem hipotecznym w bezpieczny sposób.

Profesjonalne wsparcie

Niewątpliwie decydując się na zakup nieruchomości obciążonej kredytem, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty w postaci pośrednika nieruchomości. Agent nieruchomości posiada wiedzę, która umożliwia mu sprawne przeprowadzenie klienta przez cały proces zakupu. Warto w tym miejscu podkreślić, że transakcja o której mowa wymaga dopełnienia wielu formalności, zatem nie trudno coś przeoczyć.

Jak zakup nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym jest bezpieczny?

Dokumenty niezbędne do zakupu

Podstawowym dokumentem, który jest niezbędny podczas zakupu nieruchomości z kredytem hipotecznym, jest zaświadczenie o aktualnym zadłużeniu z tytułu kredytu hipotecznego. Wydaje je bank, w którym został zaciągnięty kredyt. Wniosek o uzyskanie zaświadczenia składa natomiast aktualny właściciel nieruchomości, który chce ją sprzedać. Dokument ten zawiera informacje dotyczące aktualnej kwoty zobowiązania, ale także wszelkie dane o kredytobiorcy i samej nieruchomości. W dokumencie zawarta jest też zgoda na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego oraz zgoda na wykreślenie hipoteki z Księgi Wieczystej.

Spłata kredytu hipotecznego

Warunkiem nabycia nieruchomości, która została kupiona na kredyt, a ten nie został jeszcze spłacony, jest dokonanie wcześniejszej spłaty. Fizycznie dokonuje jej nabywca mieszkania, a nie pierwotny kredytobiorca. Dlaczego tak się dzieje? Chodzi tutaj o kwestie bezpieczeństwa. Spłaty kredytu dokonuje się już po podpisaniu umowy sprzedaży. Jeżeli pieniądze zostałyby przekazane byłemu właścicielowi, nie można byłoby mieć pewności, czy zobowiązanie rzeczywiście zostało wyrównane. Jeśli natomiast nabywca robi to samodzielnie, ma taką pewność. Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że kupno mieszkania w Rzeszowie lub innym mieście obciążonego hipoteką nie utrudnia otrzymania kredytu hipotecznego na jego zakup.