Kredyt hipoteczny rozwiązuje problem osób, które chciałyby wejść w posiadanie własnego mieszkania, jednak nie posiadają odpowiednich środków finansowych. Niemniej jednak finansowanie zakupu nieruchomości ze środków pozyskanych z kredytu hipotecznego wymaga posiaudania wkładu własnego. Kwota, którą trzeba wyłożyć już na początku dla niektórych bywa zbyt wysoka. Co zrobić, jeśli nie posiadamy pieniędzy na wkład własny?
Dlaczego wkład własny jest niezbędny?
Wiele osób ma wątpliwości, czy posiadanie wkładu własnego jest w ogóle konieczne. Warto zatem ostatecznie wyjaśnić tę kwestię. Zgodnie z polskim prawem biorąc kredyt na zakup mieszkania trzeba posiadać środki pokrywające część wartości mieszkania. Rekomendacja wydana w 2013 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego rozwiewa wszelkie wątpliwości w tej kwestii. Jednocześnie środki przeznaczone na wkład własny nie mogą pochodzić zuu kredytu bankowego.
Obniżenie wartości wskaźnika LTV
Wskaźnik LTV określa stosunek kwoty kredytu hipotecznego względem wartości mieszkania. Rzecz w tym, iż całkowita kwota kredytu powinna być odpowiednio niższa. Sposobem na obniżenie tego wskaźnika jest obciążenie kredytem bankowym innej nieruchomości. Jest to rozwiązanie skuteczne, jednak posiada pewne ograniczenia. Przede wszystkim potrzebna jest druga nieruchomość. Ułatwieniem jest to, że kredytobiorca nie musi być jej właścicielem. Niestety, jak na razie tego typu rozwiązanie akceptuje tylko kilka banków udzielających kredytów hipotecznych.
Pożyczka pozabankowa
Wkład własny nie może pochodzić ze środków pozyskanych z kredytu bankowego. Dopuszczalne jest jednak finansowanie wkładu własnego z pożyczek pozabankowych. Środki takie można pozyskać na przykład w zakładzie pracy. Niemniej jednak rzadko kiedy istnieje możliwość pożyczenia w zakładzie pracy tak wysokiej kwoty, aby pokryła ona całość wkładu własnego. Innym rozwiązaniem jest pożyczenie środków od rodziny lub znajomych. Tym samym istnieje co najmniej kilka sposobów na rozwiązanie problemu braku środków na pokrycie wkładu własnego.