Często używanym pojęciem w kontekście nowych mieszkań oraz domów jest „standard deweloperski”. Powszechnie używa się go w odniesieniu do nieruchomości, które są już gotowe do tego, aby wykonać w nich prace wykończeniowe, jednak pozostają póki co w stanie surowym. Niemniej jednak w rzeczywistości nie jest to tak ścisłe i jasne określenie. Wiele zależy bowiem od ustaleń pomiędzy deweloperem a klientem. Należy zatem dokładnie czytać umowę, aby wiedzieć czego spodziewać się w standardzie deweloperskim.
Rozmaite wersje standardu deweloperskiego
Podstawą w przypadku nieruchomości w standardzie deweloperskim są gotowe podłogi oraz ściany. Należy również oczekiwać gotowych instalacji, a jeśli chodzi o dom wolnostojący, cała elewacja powinna być wykończona. Przeważnie deweloper gwarantuje również pełne ocieplenie budynku. W większości przypadków także działka, na której znajduje się dom, będzie częściowo zagospodarowana. Spełnienie powyższych warunków jak najbardziej uprawnia dewelopera do nazwania lokalu nieruchomością w standardzie deweloperskim. Wyjątkiem jest sytuacja, w której na etapie podpisywania umowy ustalono coś innego. Nabywca nieruchomości może bowiem zażyczyć sobie, aby deweloper wykonał przynajmniej niektóre prace wykończeniowe. W umowie można zawrzeć choćby wykonanie wszystkich drzwi wewnętrznych, czy podstawowego wyposażenia łazienki. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, czego chce klient oraz jaka jest oferta dewelopera. Tak czy inaczej należy koniecznie wszystkie ustalenia zawrzeć na papierze, aby później nie było żadnych wątpliwości.
Czego nie może zabraknąć?
Nieruchomość w standardzie deweloperskim musi spełniać pewne warunki, aby możliwe było nazywanie jej w ten sposób. Jest to niezbędne niezależnie od dodatkowych ustaleń zawartych w umowie. Lokal powinien posiadać drzwi wejściowe, co wydaje się akurat oczywistością. Podobnie wygląda sytuacja z oknami i parapetami. Należy również oczekiwać położenia tynku oraz wszelkich instalacji, o czym była już zresztą mowa wcześniej. Pomieszczenia muszą być również odpowiednio wentylowane, a w ścianach powinny znajdować się gniazdka elektryczne. Ponadto, deweloper powinien również zadbać o obecność sprawnych grzejników.
Najpopularniejsze dodatkowe wymagania
Jak już wcześniej zaznaczono, różnice w mieszkaniach oraz domach w standardzie deweloperskim mogą być znaczne. Porozumienie z deweloperem jest kwestią indywidualną, niemniej jednak pewne wymagania są podzielane przez większość klientów. Przykładowo, nabywcy nowych domów często życzą sobie budowy schodów, jak również balustrad. Ponadto, częstym życzeniem jest również ogrzewanie dachowe, niebędące standardowym elementem, który deweloper wykonuje bez wnioskowania ze strony klienta. Wielu nabywców pragnie również, aby deweloper zajął się organizacją działki przed domem. Chodzi tu między innymi o wykonanie drogi podjazdowej, ale też ogrodzenia wraz z bramą. Wracając do kwestii samego budynku, warto ustalić z deweloperem, iż zajmie się on montażem rur spustowych.