Czy i jak odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą?

Wiele osób wychodzi z założenia, że nie warto inwestować w mieszkanie, skoro niedługo ma zostać sprzedane. Niewątpliwie ten tok myślenia prowadzi do obniżenia kwoty otrzymanej ze sprzedaży, o ile w ogóle uda się zrealizować transakcję. Warto odświeżyć mieszkanie, a także przeprowadzić home staging. Na czym to polega?

Odświeżenie mieszkania – o co warto zadbać?

Na rynku często pojawiają się oferty mieszkań w opłakanym stanie technicznym. Co ciekawe, bardzo szybko znajdują one nabywców. Najczęściej są to inwestorzy, którzy planują po kosztach wyremontować lokal i zarobić na jego sprzedaży. Dlatego zaniedbane mieszkanie jest stosunkowo łatwo sprzedać, jednak po bardzo niskiej cenie. Warto zatem przeprowadzić prace remontowe, nawet kosztowne. Mało tego, jest to opłacalne nawet w przypadku, gdy mieszkanie jest w całkiem niezłym stanie technicznym, jednak nosi ślady eksploatacji. Z pozoru drobne kwestie, jak zakurzone ściany, czy porysowana podłoga, sprawiają, że mieszkanie robi o wiele gorsze wrażenie. Tym samym potencjalni nabywcy są w stanie zapłacić za nie o wiele mniej.

Czy i jak odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą?

W pierwszej kolejności warto zadbać o to, co jest najbardziej widoczne. Mowa właśnie o wspomnianych powyżej ścianach czy podłogach oraz o wyeksponowanych meblach. Ponadto istotną kwestią jest naprawa uszkodzonych kranów, baterii prysznicowej, kabiny czy wanny. Odpowiednio zorganizowany remont nie musi wcale pochłonąć dużych kosztów, a znacząco podwyższy wartość nieruchomości.

Czym jest home staging?

Home staging to działania służące poprawie wrażenia wywieranego przez mieszkanie. Jednym z takich działań jest wspomniany wyżej remont. Jednak to nie wszystko. Przed oględzinami mieszkania pamiętaj o dokładnym posprzątaniu. Kurz i plamy są bardzo niemile widziane. Ponadto schowaj swoje prywatne rzeczy, aby potencjalny nabywca mógł sobie wyobrazić, jak urządzi mieszkanie po jego zakupie. Jeśli to konieczne, wymień zasłony i rolety, wyrzuć drobne meble, które prezentują się nieestetycznie. Pamiętaj również o pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów i odświeżeniu powietrza.