Podatek katastralny - czy zostanie wprowadzony i czy jest się czego bać?

Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje odnośnie utworzenia tzw. podatku katastralnego. Jest to temat bardzo kontrowersyjny, gdyż w dużej mierze podatek ten jest niechciany przez obywateli i właścicieli nieruchomości. W sytuacji, gdyby jednak plany miały wejść w życie, warto jest zapoznać się na czym polega dany podatek oraz co się na niego składa.

Na czym polega podatek katastralny? 

W kwestii podatku katastralnego istotne są niemal wszystkie informacje dotyczące danej nieruchomości. Jego wysokość w głównej mierze zależna jest od wartości posiadłości, jednak brana pod uwagę jest też jego lokalizacja oraz rodzaj zabudowa. Wiadome jest, że mieszkania o takim samym metrażu, lecz różniące się wiekiem i rodzajem budownictwa będą kategoryzowane inaczej.

Idąc tym tropem można stwierdzić, że podatek ten niekorzystnie wpłynąłby na właścicieli zamieszkujących nieruchomości o wysokich standardach. Co prawda plan jest dopiero w fazie przemyśleń i nie zostały udostępnione żadne konkretne widełki, względem których określane będą stawki, jednak pewne jest, że kwoty nie będą dobierane do indywidualnych mieszkań.

Podatek katastralny - czy zostanie wprowadzony i czy jest się czego bać?

Wprowadzenie podatku katastralnego 

Projekt ma zarówno swoich sprzymierzeńców jak i przeciwników. Aktualna sytuacja w Polsce niczym nie różni się od tej sprzed lat. Już wtedy mówiono, że podatek katastralny jest przygotowywany oraz że prędzej czy później zostanie wprowadzony. Względem przeprowadzonych badań okazuje się, że mały procent osób jest za wprowadzeniem określonego podatku. Nie jest jednak wykluczone, że procent ten z biegiem lat będzie wzrastał, co zostanie spowodowane przez osoby młodsze, chcące zakupić swoje pierwsze mieszkanie. Aktualnie osobom młodym bardzo ciężko jest rozpocząć przygodę z samodzielnym mieszkaniem, a podatek katastralny z pewnością obniżyłby popyt na mieszkania. W ten sposób ceny nieruchomości drastycznie poszłyby w dół.

Informacje na temat planowania wprowadzenia danego podatku są aktualnie spekulacjami, gdyż na ten moment jedyną oficjalną informacją z Ministerstwa jest, że nie podejmują oni żadnych działań w tym kierunku, ale nie wykluczone, że w każdej chwili może się to zmienić.