Mieszkanie - sprzedać, kupić czy wynająć?

Zastanawiając się, co jest aktualnie najlepszym rozwiązaniem – sprzedaż, kupno czy wynajem mieszkania – należy rozważyć kwestie opłacalności każdego z nich. Ponadto, powinniśmy również wziąć pod uwagę kwestię tego, do czego mieszkanie jest nam potrzebne.

Perspektywa właściciela

Z perspektywy osoby, która posiada mieszkanie, dylemat dotyczy tego, czy je sprzedać, czy jeszcze się z tym wstrzymać. Oczywiście zastanawiają się nad tym tylko właściciele, którzy nie zamieszkują danego mieszkania. Rozważają oni, czy wynajem nadal jest zyskowny, czy może większa będzie ich korzyść, jeśli sprzedadzą nieruchomość.

Obecnie ceny mieszkań są bardzo wysokie. Od wielu lat widoczna jest hossa na rynku nieruchomości. Tym samym wydawałoby się logiczne, że warto w tym momencie sprzedać mieszkanie. Z drugiej strony, jest to w dużej mierze zależne od tego, kiedy lokal został zakupiony. Jeżeli bowiem miało to miejsce w latach 2007-2008, bardzo możliwe, że sprzedaż nie pozwoli zarobić. Rzec w tym, iż w wymienionych latach ceny mieszkań również były bardzo wysokie. Poza tym, niewykluczone, że w kolejnych latach czekają nasz dalsze wzrosty.

Wynajem mieszkania to pewny zarobek, niemniej jednak znaczące zyski zapewnia on dopiero po wielu latach. Czy w tym momencie warto nadal wynajmować mieszkanie? Stanie się to niekorzystne, jeżeli znacząco wzrosną stopy procentowe. Z drugiej strony, ceny wynajmu są mniej podatne na działanie takich czynników jak zmiana stóp procentowych i inflacja, niż ceny kupna mieszkań. Tym samym można stwierdzić, że wynajem mieszkania zawsze jest opłacalny, jednak jest to bardziej zachowawcze rozwiązanie, które prawdopodobnie nie zapewni szczególnie wysokich zysków.

Perspektywa najemcy lub kupującego

Z perspektywy drugiej strony transakcji dylemat dotyczy najmu lub kupna mieszkania. Co się dzisiaj bardziej opłaca? W dłuższej perspektywie często bardziej opłacalny jest zakup nieruchomości. Z drugiej strony obecnie mieszkania są na tyle drogie, że wiele osób decyduje się wstrzymać z zakupem. Wynajem natomiast nie wymaga żądnych wysokich jednorazowych inwestycji. Ponadto, można być w miarę pewnym, że ceny najmu w krótkim czasie nie wzrosną w sposób drastyczny.

Mieszkanie - sprzedać, kupić czy wynająć?