Będąc na etapie poszukiwania wymarzonego lokum, przegląda się zdjęcia, szczegółowo analizując położenie budynku. Równie ważnym dokumentem jest plan mieszkania – to dzięki niemu można zapoznać się z układem lokalu, przekonując się, czy jest wystarczająco funkcjonalny. Jak czytać plan mieszkania?
Dwa rodzaje planów mieszkań
Wyróżnia się plan architektoniczny oraz plan sprzedażowy. Ten ostatni zawiera rzut nieruchomości wraz z sugerowaną aranżacją poszczególnych pomieszczeń. Przyszły nabywca ma zazwyczaj okazję zapoznać się z atrakcyjną wizualizacją, którą dopracowano graficznie. Plan sprzedażowy spełnia zatem funkcję marketingową. Plan architektoniczny z kolei to szczegółowy rysunek techniczny zawierający między innymi umiejscowienie słupów konstrukcyjnych czy ciągów wentylacyjnych. Przed zakupem nieruchomości warto zapoznać się z takim dokumentem, by znać wszystkie wymiary mieszkania.
Symbole na planie architektonicznym
Przeglądając po raz pierwszy plan architektoniczny trudno połapać się, co oznaczają poszczególne kreski i symbole. Warto zatem wiedzieć, że kompas umiejscowiony poza bryłą mieszkania wyznacza kierunek geograficzny, na który skierowane jest pomieszczenie. Cienkie linie na planie oznaczają ściany działowe, grube zaś – nośne. W planie można spotkać się także z linią przerywaną. Oznacza ona belki nośne, wskazując istotną informację dotyczącą wykończenia sufitów. Okrąg z liczbami oznacza szerokość skrzydła drzwi lub okna, natomiast literki L i P wskazują na kierunek ich otwierania.
Pozostałe oznaczenia, które można znaleźć na planie to między innymi przekreślony kwadrat. Oznacza on kanalizację lub kanał wentylacyjny. Schody natomiast oznaczone są strzałką wskazującą na kierunek wchodzenia.
Na co zwrócić uwagę?
Deweloperzy, projektując nowe mieszkania w Toruniu i innych miastach, coraz częściej zwracają uwagę na to, by powstałą przestrzeń można było praktycznie zaaranżować. Analizując plan mieszkania warto przede wszystkim zainteresować się wymiarami pomieszczeń i oszacować ich funkcjonalność. Nie bez znaczenia jest także wielkość okien i wysokość parapetów – okaże się wówczas, czy będzie możliwość wstawienia np. biurka pod oknem w pokoju dziecięcym.