Zarządzanie nieruchomościami. Kogo zatrudnić do tego celu?

Zarządzanie nieruchomościami jest pojęciem bardzo dobrze znanym wszystkim wspólnotom mieszkaniowym. W dużym skrócie polega na sprawowaniu nad nieruchomością bieżącej opieki oraz ma na celu jej zachowanie w stanie niepogorszonym przez cały okres jej funkcjonowania. Większość wspólnot mieszkaniowych decyduje się wynająć prywatnego zarządcę nieruchomości i to właśnie jemu powierzyć wszystkie związane z tym zadania. Znalezienie odpowiedniego profesjonalisty może okazać się jednak sporym wyzwaniem, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Kim jest zarządca nieruchomości? Jakie obowiązki na nim spoczywają?

Zarządzanie nieruchomościami jest jednym z najtrudniejszych zadań, jakie ciążą na wspólnotach mieszkaniowych. W pewnym uproszczeniu możemy zdefiniować je jako administrowanie i zarządzanie nieruchomością poprzez bieżącą jej obsługę, podejmowanie decyzji o różnym charakterze oraz dokonywanie wszelkich czynności, które mają na celu zapewnienie racjonalnej gospodarki obiektu. Głównym celem, jaki przyświeca zarządzaniu nieruchomościami, jest dążenie do zachowania jej w stanie niepogorszonym przez cały czas jej istnienia.

Za realizację wszystkich tych czynności dba jedna osoba – jest nią zarządca nieruchomości. Oczywiście, nie wykonuje on wszystkich prac związanych z zarządzaniem nieruchomością samodzielnie, w swojej pracy korzysta bowiem ze wsparcia innych specjalistów, lecz to on jest odpowiedzialny za ich pracę oraz koordynuje ze sobą wszystkie podejmowane działania. Zarządca nieruchomości to bardzo odpowiedzialna funkcja, która wymaga wieloletniego doświadczenia, specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin, a także profesjonalnego know-how. Większość zarządców posiada licencje potwierdzające ich kwalifikacje na tym polu, jednak nie wszyscy. Jak to możliwe?

Zarządzanie nieruchomościami. Kogo zatrudnić do tego celu?

Profesjonalista kontra amator. Komu powierzyć zarządzanie nieruchomościami?

Przed 2014 r. zarządzanie nieruchomościami mogło być realizowane wyłącznie przez licencjonowanych zarządców, którzy zdali egzamin państwowy. Stanowiło to pewną gwarancję, że bez względu na to, jakiego zarządcę byśmy wybrali, będzie to profesjonalista. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej – wraz ze zniesieniem obowiązku posiadania licencji i liberalizacją zawodu zarządcy, na rynku nie brakuje bowiem zarządców-amatorów, którzy nie posiadają ani doświadczenia, ani specjalistycznej wiedzy z zakresu zarządzania nieruchomościami. W praktyce oznacza to, że poszukując zarządcy nieruchomości, możemy trafić zarówno na profesjonalistę, jak i na kompletnego amatora.

Aby uniknąć ryzyka związanego z zatrudnieniem niekompetentnej osoby, zarządzanie nieruchomościami warto powierzyć profesjonalnej firmie. Tego typu podmioty, w trosce o najwyższą jakość świadczonych przez siebie usług, zatrudniają bowiem w swoich szeregach wyłącznie licencjonowanych zarządców, z potwierdzoną wiedzą, umiejętnościami praktycznymi oraz wieloletnim doświadczeniem. Dla ich klientów jest to natomiast swoista gwarancja, że nieruchomość trafi w odpowiednie ręce oraz będzie zarządzana przez profesjonalistę z prawdziwego zdarzenia.