Kupno mieszkania w prywatnej kamienicy

Miłośników kamienic doceniających ich niepowtarzalny klimat nie brakuje. Jednak czy zakup mieszkania w kamienicy to dobry pomysł? Bez wątpienia lokale te mają wiele zalet, jednak nie są też pozbawione wad. W poniższym artykule przyjrzeliśmy się najważniejszym zaletom i wadom kupna mieszkania w prywatnej kamienicy.

Zalety zakupu mieszkania w kamienicy

Obecnie większość kamienic to nieruchomości prywatne. Posiadacze budynków odsprzedają jednak pojedyncze mieszkania, co zdaniem wielu jest okazją do zakupu doskonałego lokalu. Na pewno zaletą mieszkania w kamienicy jest ogromna przestrzeń. Mieszkania w tych starych budynkach są niezwykle przestronne. Duży metraż daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Warto też zwrócić uwagę na wysokość mieszkań, sięgającą często nawet ponad 3 metry. Ze względu na wysokie sufity, w kamienicach znajdują się również wysokie okna, dzięki którym do wnętrza wpada dużo światła. Nie zapominajmy również o grubych ścianach, które w kamienicach zapewniają mieszkańcom prywatność. Izolacja akustyczna jest bowiem doskonała, podobnie jak izolacja termiczna. Za sprawą grubych murów w zimie jest ciepło, a w lecie chłodno.

Kupno mieszkania w prywatnej kamienicy

Ponadto kamienice znajdują się zwykle w centrach miast. Tym samym zamieszkanie w kamienicy oznacza wybór lokalu w doskonałej lokalizacji, z której wszędzie jest blisko. Dla wielu osób właśnie ten argument jest najbardziej przekonujący.

Wady kupna mieszkania w kamienicy

Niewątpliwie zakup mieszkania w kamienicy ma też swoje wady. Po pierwsze czasami mieszkania są mocno zniszczone ze względu na swój wiek. W tym miejscu należy jednak zauważyć, że prywatni właściciele coraz częściej decydują się na generalną rewitalizację budynków. Drugą wadą jest brak windy w kamienicach i to nawet tych kilkupiętrowych. Ponadto, choć dla większości lokalizacja w centrum miasta to ogromna zaleta, są też tacy którzy widzą w niej wadę kamienic. Rzecz w tym, iż w centrum często brakuje miejsc parkingowych, ponadto stale panuje hałas. Widać tym samym, że ocena tego, czy warto zamieszkać w kamienicy, w dużej mierze jest subiektywna.