Podstawowe błędy przy negocjacji zakupu nieruchomości

Negocjacje przy zakupie mieszkania to dzisiaj standard. Ceny ofertowe są zwykle mocno zawyżone, gdyż właściciele z góry zakładają, że potencjalni nabywcy będą się targować. Warto zatem być przygotowanym do negocjacji i nie popełnić błędu, który uniemożliwi uzyskanie niższej ceny.

Nie zachwycaj się

Oczywiście można pochwalić to, co w danym mieszkaniu zdecydowanie zasługuje na pochwałę. Niemniej jednak nie należy niczego szczególnie wychwalać, gdyż postawi nas to w trudnej pozycji negocjacyjnej. Właściciel stwierdzi zapewne, że skoro tak bardzo podoba nam się mieszkanie, to będziemy skłonni więcej za nie zapłacić. Tym samym może przyjąć bardzo twardą i zdecydowaną pozycję negocjacyjną.

Oszczędnie z krytyką

Oczywiście wytykanie wad mieszkania ma swoje plusy i zasadniczo jest sensownym posunięciem. Jeżeli bowiem dostrzegamy wady, daje nam to argumenty za tym, aby zaproponować niższą cenę. Warto zatem wskazywać na to, co nam się nie podoba. Niemniej jednak trzeba robić to ostrożnie i uważać, aby nie przesadzić. Niedopuszczalna jest krytyka rzeczy osobistych właścicieli. Może ich to bowiem mocno urazić, przez co nie będą chętni negocjować, a być może nawet w ogóle sprzedać nam mieszkania.

Nie warto krytykować nawet takich rzeczy, jak meble czy podłogi. Pamiętajmy, że właściciele prawdopodobnie są mocno przywiązani do swojego mieszkania, a sprzedaż jest dla nich sporym przeżyciem. Dlatego nawet takie uwagi mogą ich urazić. Jeśli chcemy coś skrytykować, niech to będzie np. nierówny chodnik przed budynkiem czy hałas, który usłyszymy u sąsiadów.

Tylko racjonalne propozycje

Targowanie się podczas zakupu jest czymś oczywistym, niemniej należy zachować umiar. Nigdy nie przedstawiajmy nierealnych ofert w postaci np. połowy ceny ofertowej. Właściciel z pewnością nie przystanie na tak absurdalną propozycję, natomiast może się zniechęcić do dalszych negocjacji. Lepiej przygotować się do spotkania z właścicielem mieszkania, aby wiedzieć, ile rzeczywiście można utargować. Warto zatem przed spotkaniem skonsultować się z doświadczonym pośrednikiem nieruchomości, który doradzi, jaką cenę zaproponować.

 

Podstawowe błędy przy negocjacji zakupu nieruchomości