Zakup mieszkania do dotkliwy wydatek, nawet dla osób zamożnych. Dlatego też warto dopilnować, aby był to udany zakup. W tym celu trzeba zacząć od znalezienia dobrego dewelopera, któremu będzie można zaufać. Następnie trzeba dopilnować kilku kwestii, dzięki czemu zakup nowego mieszkania będzie można uznać za bezpieczny.
Kim jest deweloper?
Przed podpisaniem umowy deweloperskiej warto dokładnie prześwietlić daną firmę sprzedającą mieszkania. Jeżeli jest to duża spółka notowana na giełdzie, dotarcie do jej wyników finansowych będzie bardzo proste. Spółki giełdowe są bowiem zobowiązane podawać swoje wyniki finansowe do publicznej wiadomości. W przypadku mniejszych deweloperów uzyskanie wiarygodnych danych finansowych firmy jest trudniejsze, jednak można do nich dotrzeć, zwracając się z prośbą o udostępnienie informacji w KRS.
W ramach zbierania informacji o deweloperze, zalecamy również zapoznać się z jego dotychczasowymi realizacjami. Znajdziecie je na stronie internetowej firmy, gdyż każdy deweloper chwali się swoim portfolio. Uzyskując adresy osiedli wybudowanych przez dewelopera, można je odwiedzić i sprawdzić, jak wyglądają. W jakim stanie po kilku latach użytkowania są bloki? Czy budynki są wykończone solidnie? Warto również porozmawiać z mieszkańcami, aby dowiedzieć się, czy realizacja jest zgodna z projektem oraz ogólnie co sądzą oni o danym deweloperze.
Umowa deweloperska – sprawdź jej zapisy
Pierwszym dokumentem, który nabywca podpisuje z deweloperem, jest umowa deweloperska. Umowa ta podpisywana jest przy notariuszu i stanowi zobowiązania: dewelopera do sprzedaży i nabywcy do kupna nieruchomości. Dokument ten powinien szczegółowo określać warunki współpracy, a także wyjaśniać wszystkie kwestie związane z mieszkaniem. Warto dokładnie sprawdzić określoną w dokumencie planowaną datę ukończenia budowy i oddania mieszkania do użytku. Należy sprawdzić, czy deweloper zobowiązuje się w umowie do wykonania wszystkich prac, które zaplanowano w projekcie. Dotyczy to kwestii tego, w jakim stopniu deweloper planuje wykończyć mieszkanie, jednak umowa deweloperska odnosi się również do przestrzeni wspólnej – całego budynku oraz osiedla. W dokumencie powinien pojawić się zapis zobowiązujący do budowy określonej wielkości placu zabaw, czy też parkingu. Niedotrzymanie warunków umowy sprawia, iż nabywca mieszkania może dochodzić swoich praw w sądzie.