Czy warto nadpłacać saldo kredytu hipotecznego?

Od kilku lat stopy procentowe utrzymują się na wyjątkowo niskim poziomie. Dzięki temu posiadacze kredytów hipotecznych płacą relatywnie niewielkie raty ze względu na niskie oprocentowanie. Jak niskie jest dziś oprocentowanie kredytów hipotecznych? Ażeby to zobrazować, warto przywołać wartość WIBOR3M, która jest dziś ponad trzykrotnie niższa niż jeszcze dekadę temu. Trudno jednak oczekiwać, iż stopy procentowe będą stale utrzymywać się na tak niskim poziomie. Dlatego też warto wykorzystać oszczędności, które zapewnia niskie oprocentowanie kredytu, aby dokonać jego nadpłaty, zabezpieczając się tym samym przed wzrostem stóp procentowych.

Dzisiaj wszystkie banki dają swoim klientom możliwość dokonywania nadpłat kredytu hipotecznego. Co więcej, rzadko kiedy wiąże się to z koniecznością opłacenia dodatkowej prowizji. Nadpłata wydaje się zatem sensownym rozwiązaniem, gdyż po jej dokonaniu spada całkowita wartość kredytu, a co za tym idzie, niższe są również odsetki. W takim przypadku wystarczy złożyć w banku odpowiednią dyspozycję, w wyniku której okres kredytowania zostanie skrócony lub też kolejne raty zostaną obniżone. Warto podkreślić, iż nadpłatę można rozłożyć na wiele rat. Regularna nadpłata z pewnością jest wygodniejsza od jednorazowej spłaty przyszłych odsetek.

Aby przedstawić, jaki wpływ na wysokość rat ma dokonanie nadpłaty, przytoczymy konkretny przykład. Przy kredycie zaciąganym na 25 lat opiewającym na 300 000 zł, nadpłata w wysokości 10 000 zł zapewnia oszczędność rzędu ok. 2%. Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę, iż jest to wyliczenie szacunkowe, dokonane przy założeniu, iż w kolejnych latach stopy procentowe utrzymają się na tym samym poziomie.

Czy warto nadpłacać saldo kredytu hipotecznego?

Niewątpliwa korzyść

Niskie stopy procentowa sprawiają, iż płacimy niższe raty kredytowe. Powstaje zatem nadwyżka finansowa, którą warto rozsądnie wykorzystać. Przeznaczenie jej na nadpłatę kredytu to bez wątpienia dobre rozwiązanie. Tym sposobem możemy bowiem zmniejszyć przyszłe raty kredytowe, co okaże się szczególnie przydatne, jeśli wzrosną stopy procentowe. Istnieje również możliwość skrócenia okresu kredytowania i wyrównania zobowiązania zdecydowanie wcześniej, niż początkowo planowaliśmy. Wydaje się, iż nie trzeba nikogo przekonywać do korzyści płynących z wcześniejszego pozbycia się zadłużenia.

Podejmując decyzję dotyczącą nadpłaty lub też dowolnej innej kwestii związanej z kredytem, warto skonsultować się ze specjalistą. Doradca kredytowy sprawdzi naszą zdolność kredytową, obliczy potencjalne zyski oraz udzieli profesjonalnej porady, która umożliwi podjęcie najlepszej możliwej decyzji.